С между 10 и 12% нарастват инфарктите през първите няколко дни след преминаването към лятно часово време.
Ние сме едно недоспало общество и когато на тези хора им вземеш още един час сън, става наистина опасно за здравето, предупреди в студиото на "Здравей, България" по Нова ТВ кардиологът доц. Сотир Марчев. Той уточни, че статистиката е за 2012 г.
По думите му е необходимо хората да вземат предпазни мерки в подобни тежки дни, особено в понеделниците след промяната. Понеделниците по принцип са лош начин за прекарване на една седма от живота ни, пошегува се той.
Препоръчително е поне първите няколко дни хората да не се пренатоварват и да намират време за почивка, както и за разходки на слънце.
"Интелигентният човек трябва да знае
колко му е кръвното, пулса и теглото
Ако той получи болка като стягане, изпотяване, гадене, чувство за повръщане, не бива в никакъв случай да шофира, а по-добре да отиде на лекар или да си остане вкъщи”, посъветва лекарят.
Не си пускайте и децата сами навън, а ако сте шофьори - карайте малко по-бавно от обичайното, тъй като катастрофите нарастват с поне една десета, предупреди още той и даде пример с новините на Нова ТВ, според които само в първите часове след въвеждането на лятно часово време вече се съобщава за пет жертви на пътя.
Връзката е безспорна и днес ще е още по-лошо, смята той. По думите му при тази смяна, за разлика от наесен, се увеличават инцидентите на пътя именно в сутрешните часове, на "път за училище".
Третият съвет на лекаря е да се опитаме да си легнем по-рано, въпреки че по думите му трудно ще заспим. Доц. Марчев обясни, че
всяка една клетка от тялото ни си има собствен "биологичен часовник",
възникнал преди стотици хиляди години, и е много трудно той да бъде пренастроен с "едно постановление на Министерския съвет".
В същото време експертът призна, че промяната е добра за някои икономики. В страна с морски туризъм, например, туристите се будят час по-рано, което означава удължена консумация и по-големи печалби.
Доц. Марчев спомена още, че изследванията в САЩ показват по-голям негативен ефект върху кардиосистемите на гражданите - ръстът на инфарктите при смяната на времето при тях е двоен в сравнение с този в ЕС - 25%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!