Д обрият нощен сън е ключът към побеждаването на редица сериозни и фатални заболявания, пише в. "Дейли експрес", позовавайки се на резултатите от изследване на британски и бразилски специалисти.
Авторите му от университетите на Съри, Великобритания, и Сао Пауло, Бразилия, са установили, че за хората, които си лягат в прилично време и стават рано, вероятността да пострадат от болест на Алцхаймер, сърдечносъдови заболявания, затлъстяване, диабет и депресия е много по-малка.
И макар рецептата за ободряващ нощен сън да е лесна, тя се оказва трудна за изпълнение, тъй като изкуственото осветление в големите и по-малките градове лишава хората от тази възможност.
Учените са открили, че провинциална общност в Бразилия разполага с еликсира на живота, придържайки се към практика отпреди индустриалната епоха. Експертите са убедени, че моделът на спане на обитателите на Баепенди, Югоизточна Бразилия, може да хвърли светлина върху сериозните заболявания, поразяващи хората, които не намират достатъчно време за сън.
Изследователите напомнят, че съществува "внушителен каталог" на болести, свързани с недоспиването.
Жителите на Баепенди си лягат в 21:20 часа и стават в 6:30 часа, радвайки се на непрекъснат сън от 9 часа и 10 минути. За сравнение – жителите на Лондон, град, окъпан в изкуствена светлина, имат желание да си лягат в 23:15 часа и да стават в 8:30 часа, но рядко успяват да си набавят желаното количество сън.
"В големите градове заради евтиното електричество хората разполагат с изкуствена светлина и възможност да се занимават с многобройни електронни устройства, които отнемат ценно време от нощния сън. В резултат на това мнозина си лягат много по-късно – в сравнение с предшествениците ни, и често не си доспиват. Жителите на Баепенди не са лишени от електричество и телевизия, но въпреки това дневният им ритъм е много по-близък до този на
предишни поколения. Изследването на тази популация е като поглед назад във времето и ни предоставя възможност да проумеем в същина ползата за доброто здраве от следването на естествените модели", казва ръководителят на изследователския екип от университета на Съри д-р Малкълм фон Шанц.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!