Ч аша вино и една цигара дневно. Може и да не звучат като смъртоносно оръжие, но се оказва, че са доста опасни. Или поне така твърдят учени, провели две независими изследваняи за тютюнопушенето и употребата на алкохол, дори и в малки количества.
Австралийски учени предупредиха, че консумацията дори и само на една чаша вино на ден може да ни убие и че малките количества алкохол никак не са безвредни, както се твърдеше досега, пише в. "Дейли мейл".
Екипът на проф. Питър Кистлър от болницата "Алфред" в Мелбърн анализирал медицинските данни на 900 хиляди души и от тях проличало, че дори изпиването дневно на 140 милилитра вино с алкохолно съдържание 12 процента и на 340 милилитра бира с 5 процента алкохолно съдържание води до опасни последици за сърцето.
Преди и след: Как изглежда човек след 1, 2 и 3 чаши вино - вижте в нашата галерия
Поетите редовно дори и малки дози алкохол предизвикват тъй-наречената атриална фибрилация - сърдечен ритъм извън нормите. Това състояние касае около 1 милион британци и е присъщо за 7 процента от населението на Обединеното Кралство на възраст над 65 години.
Учените са на мнение ,че причина за това неблагоприятно въздействие на алкохола е способността му да променя електрическите сигнали, регулиращи свиването на сърдечния мускул. Алкохолът си въздейства и с автономната нервна система, която контролира честотата на пулса и на дишането.
Северна Корея създаде алкохол, който не води до махмурлук
Почти никой не може да надпие родните младежи
Борим тежкия махмурлук с... круши
Междувременно изследване на учени от Американския онкологичен институт сочи, че
дори изпушването на една цигара дневно увеличава риска от преждевременна смърт в сравнение с този за непушачите.
Изпушването на една цигара дневно увеличава риска от преждевременна смърт с 64 процента, а изпушването на една до 10 цигари дневно - с 87 процента, а това става ясно след анализирани медицински данни за над 290 000 американци.
"Получените резултати потвърждават обосноваността на предупрежденията срещу тютюнопушенето и твърденията, че няма безрисково ниво на пушенето", заяви ръководителят на изследването Маки Инуе-Чой от института.
За отказалите цигарите рискът от преждевременна смърт намалява в сравнение с този за пушачите. Преждевременната смърт сред онези, които пушат малко, е в резултат най-вече на белодробен рак.
Рискът от смърт вследствие на белодробен рак е 9 пъти по-голям за хората, които пушат една цигара днвено, в сравнение с този за непушачите. За пушещите между 1 и 10 цигари дневно този риск е 12 пъти по-голям.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!