В сяка година близо 600 000 американци губят живота си заради сърдечни болести. Повечето хора смятат, че няма причина да се притесняват за здравето на сърцето си, докато са млади. Истината обаче е, че никога не е прекалено рано да вземем превантивни мерки, пише „Ю ЕС нюз“.
Д-р Майкъл Тод – специалист с 18 години практика в областта – ни предлага 5 здравословни съвета за здраво и щастливо сърце.
Изберете добър хранителен режим
Консумацията на определени храни може да увеличи риска от развитие на сърдечни заболявания. Ето защо е хубаво да знаем кои храни са полезни за здравето на сърцето. Доказано е, че всички плодове и зеленчуци съдържат вещества, които намаляват риска от сърдечни проблеми, а витамините, антиоксидантите и фибрите, които можем да открием в бобовите храни, намаляват кръвното налягане и предпазват артериите. Специалистите съветват да се ограничи и приемът на червено месо, което е богато на наситени мазнини. Хубаво е да включите в менюто си пилешко месо или риба. Американската здравна асоциация съветва да се консумира риба поне веднъж седмично, тъй като тя е богата на омега-3 мастни киселини, които намаляват риска от сърдечна аритмия и натрупване на плака в артериите.
Контролирайте нивата на стрес
Учените все още изследват как точно стресът е свързан със сърдечните заболявания. Специалистите обаче знаят със сигурност, че стресът оказва влияние на фактори, които увеличават риска от развитието на сърдечни болести. Например – тялото ни реагира на стрес, като увеличава кръвното налягане, пулса и напрежението в мускулите. С течение на времето това оказва влияние върху здравето. Много хора си изграждат вредни навици, докато са под стрес – консумират прекалено много храна (особено захар), не са достатъчно физически активни, пушат или консумират алкохол. Тези навици обаче увеличават кръвното налягане и увреждат артериалните стени. Наличието на малко стрес може да ни направи по-продуктивни и по-енергични, но ако не можем да го контролираме, това влияе зле на здравето ни. Ето защо трябва да се вслушваме в сигналите, които тялото ни ни дава, за да ни покаже, че стресът е прекалено голям. Чувство на безпокойство и раздразнителност, кожни обриви, болки в гърба и липса на енергия – това са част от знаците, че имате нужда от почивка, за да сте здрави и щастливи.
Опитайте се да сте физически активни – само 30 минути, но 5 пъти седмично
Един от най-добрите начини да се справим със стреса и да имаме здраво сърце е да сме физически активни. Това не означава да се преуморявате във фитнеса 5 пъти седмично. Запомнете, че всяко движение, с което горите калории, се приема за физическа активност. Може да се качвате по стълби, да тичате, да плувате, да карате колело – всяка физическа активност е полезна за здравето на сърцето ви. Ходете повече – до работа, след работа, на пазар, на гости – опитайте се да правите повече крачки. Скоро и сами ще забележите резултатите. Както всеки мускул в тялото ви – сърцето ви ще стане по-здраво и щастливо, ако имате активен живот.
Запознайте се със семейната история
Някой в семейството ви получавал ли е инфаркт или инсулт? За да разберете пред какъв риск сте изложени, трябва да се запознаете със семейната история. Така ще може да вземете превантивни мерки и да се радвате дълго и щастливо на здравото си сърце. Много проучвания показват, че има силна връзка между гените и риска от развитие на сърдечни заболявания. Попитайте близките си дали са имали сърдечни проблеми, ако да – какви са били те и в каква възраст са се развили. Това не означава, че ако дядо ви е имал този проблем, то непременно и вие ще се сблъскате с него в даден етап от живота. Но пък ще можете да намалите риска, като следвате съветите за здраво и щастливо сърце.
Научете кои са предупредителните значи за инфаркт и инсулт
Не всички сърдечни удари са внезапни. Те могат да започнат бавно и тихо – с лека болка и дискомфорт. Ето защо много хора често изобщо не разбират, че имат проблем и не търсят помощ навреме. За да не попадаме в подобна ситуация, трябва да можем да различаваме сигналите, които тялото ни дава. Сред знаците е дискомфорт в сърдечната област, който може да продължи няколко минути, после да отшуми и отново да се върне. Други сигнали са дискомфорт или болка в едната или в двете ръце, в гърба, врата или стомаха. Ако не ви достига въздух, гади ви се или се будите в студена пот посред нощ – хубаво е да се консултирате с вашия лекар.
Когато става въпрос за инсулт, трябва да се действа много бързо. Някои от сигналите за този проблем са изтръпване на лицето, краката или ръцете – особено ако изтръпването е от едната част на тялото. Други сигнали са чувство на дезориентация или проблеми с говора, ходенето и зрението, които може да се придружени с често главоболие. При всяко съмнение – свържете се със специалист.
Никога не е прекалено рано или прекалено късно, за да се опитаме да живеем по-здравословен живот и да имаме здраво и щастливо сърце. Комбинацията от проактивност и познание са първите стъпки към постигането на тази цел. Повярвайте – сърцето ви ще се радва на резултатите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!