Ч етенето на книги, ученето на нови езици, решаването на логически задачи и свиренето на музикални инструменти не са единствените упражнения, които се грижат за здравето на мозъка ни.
Оказва се, че картата за фитнеса е един от ключовете към по-добре функциониращ мозък. Ако я използвате, разбира се.
Връзката между физическата активност и мозъчното здраве
отдавна е известна в научните среди. Известно е още, че когато хората не движат краката си, това довежда до редуциране на костна и мускулна маса – пример за това са пациенти, приковани на легло, хора с парализа на долната част на тялото и астронавтите изложени на микрогравитация.
Това кара екип от учени да задълбочат изследванията в сферата и да потърсят отговор на въпроса, какво влияние има движението на краката върху човешкия мозък.
Учените обездвижват задните крака на група плъхове за 28 дни и карат друга група да се движи само на четири крака за същия период от време.
В края на опита се изследват мозъците на плъховете и по-специфично тази част от мозъка, контролираща централната нервна система. Резултатите са категорични – не пропускайте да тренирате краката си!
Ограниченото движение на краката довежда до 70 процента редукция
на нервни стволови клетки в мозъците на първата група плъхове в сравнение с втората, която се движи свободно.
Това е от изключително значение за здравето на мозъка, защото без нервните стволови клетки процесът на обновяване на мозъка, наречен неврогенеза, не може да бъде осъществен и по-този начин мозъкът заленява и губи своята сила.
8 златни правила за добро здраве на мозъка
„Не е случайно, че трябва да се движим – да вървим, да тичаме, да се наведем, за да седнем и да използваме мускулите на краката си, за да вдигаме предмети“, казва водещият учен на изследването Рафаела Адами от Миланския университет пред сп. „Форбс“.
Това откритие съвсем не е революционно или пък ново, но потвърждава важната роля, която движението на краката има за здравето на човешкия мозък. Така че ако искате да продължите да чувствате съзнанието си свежо и мозъка си добре функциониращ, може би трябва да се замислите над въпроса колко точно движите краката си.
ВИЖТЕ НЯКОЛКО ЗДРАВОСЛОВНИ ХРАНИ, КОИТО НЕ СА ДОБРИ ЗА НАС В ГАЛЕРИЯТА
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
Как да се научим да контролираме сънищата си
Вижте до какво води редовното пропускане на закуската
Учени търсят отговор на въпроса, от каква важност е сънят за живота
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!