Е рик Баркър от сп. „Тайм“ е извадил 7 стъпки за щастие от книгата „Предимството на щастието“ (The Happiness Advantage) на Шон Ейкор.
Ето какви са те:
1. Медитирайте
„Отделете си пет минути дневно, за да се съсредоточите във вдишването и издишването. Опитайте се през това време да бъдете изключително търпеливи. Ако усетите, че започвате да мислите за нещо друго, бавно върнете фокуса върху дишането. Медитацията изисква практика, но е добър начин да стимулираме чувството на щастие. Проучванията показват, че през първите минути след медитация човек изпитва спокойствие и задоволство. Според учените редовната медитация дори може да повиши трайно нивото на щастие, да понижи стреса и да подобри имунната защита на организма“.
2. Мислете за нещо позитивно, което ще ви се случи
„Проучване твърди, че хората, които тъкмо са се сетили, че довечера ще дават любимия им филм по телевизията, са увеличили нивата на ендорфини с 27%. Често най-приятната част от едно нещо е очакването то да се случи. Ако не можете да отделите време за ваканция сега, изберете си дата от календара – дори да е след месеци. Така всеки път, когато се сетите за предстоящото събитие, ще се чувствате по-щастливи.“
3. Проявявайте доброта съзнателно
„Алтруистичните действия намаляват нивата на стрес и допринасят за доброто психично здраве, сочат проучвания“.
4. Търсете позитивното
„Да намерите време да излезете в някой слънчев ден също ще ви се отрази добре. Проучване доказва, че 20 минути извън от дома, когато времето е хубаво, стимулират доброто настроение, но подобрява мисълта и работната памет.“
5. Упражнения
„Участници в проучване, които трябвало да бъдат физически активни в продължение на 4 месеца, подобрили значително усещането си за щастие. Оказва се, че упражненията помагат също толкова, колкото и антидепресантите. Учените проследили състоянието на доброволците в продължение на 6 месеца след експеримента. Оказва се, че 38 % от хората, които продължили само да пият хапчета, изпаднали отново в депресия. За тези, които комбинирали физическа активност и лекарства, процентът е по-малък – 31%. Голям шок за учените било, че при групата, която продължила само да спортува активно, едва 9% изпаднали в депресивно състояние.“
6. Харчете пари, но не за вещи
„... когато учените интервюирали повече от 150 души за техните разходи, установили, че парите, похарчети за събития – като концерти, вечеря с приятели и т.н. – доставяли много по-голямо удовлетворение за хората, отколкото материалните придобинки – като обувки, телевизори или скъпи часовници. Да харчиш пари за близки и приятели също подобрява усещането за щастие.“
7. Упражнявайте нещата, в които ви бива
„В проучване накарали 577 доброволци да изберат едно от нещата, които обичат и в които ги бива, и да ги правят всеки ден в продължение на седмица, но по различен начин. След тази седмица хората били много по-щастливи и по-малко депресирани, отколкото друга контролна група. Колкото повече практикуваме нещата, в които ни бива, толкова по-щастливи се чувстваме“, съветва Шон Ейкор в книгата си „Предимството на щастието“.
Вижте какъв е вашият индекс на щастие
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!