С разкриването на рисковете за здравето от някои търговски слънцезащитни продукти, учени се обръщат към природата, за да предложат по-здравословни алтернативи, пише в. "Дейли мейл".
Авторите на проучване от Кралския технологичен институт в Стокхолм, Швеция, са почерпили вдъхновение от водораслите за новата си разработка.
Учените са използвали естествени слънцезащитни молекули на водните растения и са ги комбинирали с хитозан - биополимер от черупките на ракообразни. Въпросните молекули се срещат също и в слузта на рибите, обитаващи кораловите рифове, както и в други морски организми.
Направените тестове са показали, че разработените от шведските специалисти материали са биосъвместими, имат добра устойчивост на топлина и светлина, и поглъщат ефикасно ултравиолетова А и В радиация.
"Вдъхновени от стратегия, развита от риби, водорасли и микроорганизми, които са изложени на ултравиолетова радиация в ограничена среда, разработихме новаторски слънцезащитни материали, изцяло на базата на природни съединения", пишат авторите на проучването в издание на Американското дружество на химиците.
Разработката на шведските специалисти може да бъде използвана за защита не само на хора, но и на тъкани и други излагани на слънце материали.
Съществуващите слънцезащитни продукти обикновено действат, като поглъщат или блокират ултравиолетовите лъчи. Повечето търговски предложения обаче са недостатъчно ефикасни и стабилни, и крият рискове за човешкото здраве и околната среда.
Разберете повече за полезните свойства на водораслите в следващото видео:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!