Х ранително-вкусовата промишленост в САЩ трябва да поеме вината за огромното количество захар в храните и консумирането на полуфабрикати, както и за зачестилите случаи на сърдечни болести и диабет.
КАК ДА РАЗБЕРЕМ, ЧЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СЪС СЛАДКОТО - СНИМКИ
Това казва американският икономист, директор на Института за Земята в Колумбийския университет, един от най-младите икономически професори в историята на "Харвард", съветник на генерален секретар на ООН (2007 - 2017) Джефри Сакс пред The Huffington post.
Призив за промяна
Сакс е изявен критик на системата на хранителната индустрия и призовава за съществена промяна в световен мащаб.
"От една страна съществуват бедни страни, хората гладуват, семейства с ферми не могат да нахранят дори себе си, а от друга – хранителната индустрия физически е пристрастила голяма част от обществото към захарта и към полуфабрикатите“.
ВИЖТЕ КОИ СА ДЕСЕТТЕ НАЙ-ПРИСТРАСТЯВАЩИ ХРАНИ - СНИМКИ
Проучвания сочат, че пристрастяването към захарта, в някои случаи, може да доведе до неврохимични промени в мозъка, които наподобяват тези при употребата на наркотични вещества. Хранителната индустрия в САЩ добавя захарта дори в диетичните продукти (заедно с мазнините и солта).
Генерално захарта присъства не просто в обичайните продукти – газирани напитки и шоколадови изделия, но и в преработени храни като хляб, зърнени продукти и пица.
Проблемът обаче се простира много по-далеч.
"В световен мащаб хранително-вкусовата индустрия не работи“, казва Сакс.
Една трета от годната за консумиране храна е пропиляна, земеделската земя е на изчерпване, а статистика сочи, че човечеството ще се увеличи с 2 милиарда в следващите 35 години.
Сакс твърди, че богатите държави не се справят с проблема с храната и изхвърлянето й, като САЩ са първенецът.
Хранително-вкусовата промишленост на Съединените щати не само произвежда много високи нива на вредни емисии, но средното потребление на месо от глава на населението в САЩ е едно от най-високите в света. Само Бразилия, Уругвай и Аржентина консумират повече месо.
Сакс се страхува от последиците, които мерките на президента Доналд Тръмп за опазването на околната среда ще доведат.
"Целият свят гледа с учудване и трепет този емоционално нестабилен и агресивен президент. По въпросите за околната среда той е категорично враждебно насочен към нещата, които е необходимо да се направят. Тръмп е на път да прекрачи всякакви граници. 19 от 20 страни на срещата на Г-20 подписаха Парижкото климатично споразумение за ограничаване вредните емисии, САЩ – не“.
Оптимизъм в дъното на тунела
Системата все пак може да бъде разрушена, оптимист е Сакс, тъй като всички проблеми по света, доказано, си имат решение.
"Имаме много земеделски общности, които вървят към по-устойчиви практики, като използват по-малко вредни вещества в преработката на първичните земеделски продукти и производство на храни, напитки и добавки. Имаме шанса да направим пробив във възобновяемата енергия и да спрем тенденцията на глобалното затопляне“.
Сакс е на мнение, че общественото образование и личната промяна на индивида са ключът към успеха.
"Трябва да разберем значението на здравословната диета и как тя да влезе в употреба на цялото човечество. Трябва да направим значителни промени в живота си. А обществените нагласи довеждат до политическите действия“.
Признаци, че прекалявате със захарта (СНИМКИ)
Защо „дървени” зеленчуци заместиха българските на пазара
Истината за големите търговски вериги в България
Ядем палмово масло - как да разпознаем истинското
Здравословното хранене помага и на планетата
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!