Лошият махмурлук може да доведе до пропиляване на целия ден на дивана.
Приемането на алкохол води до промени в организма ни като обезводняване, нарушаване на електролитния баланс, намаляване на нивата на глюкоза в кръвта и ред други. И за преборването на махмурлука най-подходящо е да минете на диета, казва диетологът Марта Гамес пред испанския в. „Мундо“ (ElMundo.es).
При много хора първоначалният инстинкт е да се нахвърлят на мазна храна. „Хипогликемията (състояние на ниска кръвна захар, бел. ред.) е една от основните причини да усещаме глад за калорични и вредни храни. Симптомите на умора, типични за махмурлука, също допринасят за (психологическата) нужда да ядем енергийни храни“, обяснява Гамес.
Ето какво обаче съветва тя:
1) Пийте много вода
Класически, но ефективен съвет. Всъщност, борбата с махмурлука е добре да започне ще с прибирането вкъщи, преди лягане. Така се възстановява водният баланс и може да се избегнат/облекчат симптомите, които се свързват с него, казва Гамес.
2) Яжте риба, която съдържа повече мазнини, и ядки
Изследванията показват, че махмурлукът поражда възпалителен процес, затова най-добре да се приемат храни с противовъзпалителен ефект.
Така по-мазните риби, както и ядките, които са богати на омега-3, са идеални за случая.
3) Малко къри
Куркумата има противовъзпалителни качества, които помагат много за превъзмогването на последиците от приема на алкохол. „Кърито е смесица от подправки, която обикновено съдържа куркума, така че любителите му имат късмет“, казва диетологът.
4) Яжте лесноусвоими храни и в разумни количества
Предвид гаденето и храносмилателния дискомфорт при махмурлук, заложете на малките количества и яжте храни, които се разграждат лесно – пюрета, плодове, зеленчуци.
5) Забравете мазната храна
Дори тялото ви да желае хамбургер и пържено, това няма да понесе добре на стомаха, който цяла вечер се е борил с алкохола
6) Храната да е печена
Риба или зеленчуци на грил или на фурна, но без мазнина, могат да спасят деня ви. А най-доброто – тиквички, защото действат успокояващо на храносмилателната система, казва Гамес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!