Р аботещите на смени не трябва да ядат богати на желязо храни през нощта, защото това нарушава функционирането на биологичния часовник, съобщи в. "Дейли мейл".
През деня такива храни - месо, спанак, кафяв ориз, ядки, сушени плодове, са съвсем безопасни за тях.
Биологичният часовник регулира съня, бодърстването, храносмилането. Тези функции активират процеси в човешкото тяло, които влияят на освобождаването на хормони за метаболизма и други дейности.
Мозъкът е главният биологичен часовник, който се грижи всички останали да работят синхронно. Той се ръководи от светлината и ни казва да се събудим сутрин и да спим, когато е тъмно.
Нощните смени нарушават този цикъл и затова хората на такъв режим са застрашени повече от диабет тип 2, затлъстяване, рак.
Учени от университета на Юта установиха, че богатите на желязо храни нарушават работата на биологичния часовник в черния дроб, който поддържа постоянно нивото на кръвната захар и така осигурява достатъчно енергия на клетките. Обикновено той поддържа едно ниво на кръвната захар през нощта и го покачва рязко преди събуждане.
През нощните смени желязото води до преработване на черния дроб и може да предизвика ненормално високо ниво на кръвната захар. Това може да предизвика болести като затлъстяване, диабет, инсулт.
Лабораторните експерименти показаха, че желязото от храната увеличава в клетките концентрацията на хем - съединението в хемоглобина, което пренася кислорода. Когато хемът се свърже с протеина на биологичния часовник, неговата активност се увеличава. Това засилва дейността по контролиране на кръвната захар на черния дроб.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!