Н ие стареем и не можем да го променим, независимо какво правим или не правим. От остаряването никой не може да избяга.
Така най-простичко могат да се обобщят резултатите от експериментите с мишки, направени от Германския център за неврогенеративни заболявания и Центърът "Хелмхолц".
Те стигат до извода, че все по-популярното напоследък "интервално гладуване" не може да бъде извор на вечна младост, пише "Дойче веле".
Добрата новина обаче е, че интервалното гладуване може да повлияе благоприятно върху развитието на злокачествени тумори.
Във видеото горе вижте храните, които ни разболяват.
Какво е интервално гладуване
Става дума за това да се удължават интервалите между храненията и когато сме в режим "постене", да се храним веднъж на два дни, например. През останалото време - вода.
В рамките на експериментите мишките били хранени доста по-рядко от нормалното и това дало неочаквани резултати. Животът на "постещите мишки" се удължил с близо 15% в сравнение с останалите. Но нима това означава, че гладуването забавя процесите на стареене?
Яжте по една лъжица дневно от това и ще усетите промяна в тялото
Бялата храна - полезна за здравето и дар за кожата
С напредването на остаряването определени физиологически функции постепенно отслабват. Зрението ни се влошава, чуваме все по-лошо, движенията ни се затрудняват и забавят. Променя се и кръвната ни картина.
Учените изследвали повече от 200 различни параметра на стареенето. В експеримента с мишките те установили, че гладуването са отразява благоприятно върху продължителността на живота, но не оказва влияние върху самия процес на стареене.
Една чудна способност на тялото
За тялото гладуването не е проблем. Напротив. Когато човек не поема храна в продължение на 12 часа, тогава започва процесът, известен като "автофагия".
Думата произлиза от гръцки и означава "самоизяждане". Понятието се появява през 60-те години на миналия век, когато изследователи наблюдават за първи път, че клетките са в състояние да унищожават собственото си съдържание, заграждайки го в мембрани и формирайки "сакчета", които се транспортират в отделение за рециклиране, известно като лизозома, където се разграждат.
Тоест, това е способността на организма да се самопрочиства от вредни, стари или болни клетки. По този начин гладуването стимулира възникването на нови клетки и може да ни предпази от ракови заболявания.
Миналата година японецът Йошинори Осуми получи Нобелова награда за медицина тъкмо за откриването и изясняването на механизмите за автофагия – фундаменталния процес за разграждане и рециклиране на клетките.
2 яйца на ден и 5 неща, които стават с тялото ни след това
По-ефикасната диета за отслабване през лятото
Врагът, наречен тумор
В двете експериментални групи мишки били установени еднакъв процент ракови заболявания. С една шокираща разлика обаче: при гладуващите мишки раковите образувания нараствали доста по-бавно. В резултат от това се удължавала и продължителността на живота им – средно с около 12-15%.
Ако си представим, че същото може да важи за един човешки живот, това означава удължаване с около 12-13 години. Засега обаче няма никакви изследвания как интервалното гладуване дългосрочно би се отразило върху човешкия организъм.
И така, гладуването може да удължава живота, защото забавя развитието на ракови образувания. Но с гладуване човек не може да забави процесите на стареене.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!