З имата е сред любимите сезони на много хора – топли семейни празници, снежни пейзажи и всякакви забавни дейности, свързани с повече движение. Е, едва ли е много подходящо за дълги планински преходи, но пък ските са една доста добра алтернатива. Ако пък работата ви задържа в града, можете поне да се порадвате на зимните пързалки.
Зимата обаче е и сезонът с безброй настинки и грипове. Ето защо е важно да засилим имунната си система с похапването на 8 храни, които лесно можем да открием в магазините през този сезон, пише сайтът „Уоманайтли“.
1. Нар
Нарът е сред най-популярните и здравословни храни, които трябва да включите в менюто си през зимата. Има доста начини за консумацията на този плод – може да се яде, като се обели, може да прибавите няколко зрънца към киселото си мляко, към салатата, а дори и към водата – той ще придаде на напитката сладко-кисел вкус. Може дори да си направите фреш от нар. С една чаша сок от нар сутрин ще може да си набавите калий, който е важен за тялото ви.
Половин чаша сок от нар съдържа 70 калории, 3,5 грама фибри, 16 грама въглехидрати, витамини от групата B и фолиева киселина. Нарът е богат на антиоксиданти, които помагат за намаляване на риска от развитие на някои видове рак – като този на кожата и на гърдата, и от развитието на сърдечни болести.
Ако изпиете чаша сок от нар сутрин, ще задвижите метаболизма си и ще сте по-енергични през деня.
2. Киви
Кивито е много подходящо за ежедневна консумация през зимния сезон. Този плод е отличен източник на витамин А, витамин С и витамин К. Кивито е богато на фибри и калий, а и е нискокалорично (едно малко киви съдържа около 40 калории).
Този плод ще подсили имунната система и сърцето ви.
3. Брюкселско зеле
Може да не звучи вкусно, но пък е здравословно. Ако приготвяте брюкселското зеле правилно, може да се насладите на едно от най-здравословните и вкусни ястия през зимния сезон. То се готви изглючително лесно и отнема около 8-10 минути подготовка. Можете да го изпечете или да го приготвите на пара.
Брюкселското зеле е богато на фибри, калий, витамин А, витамин С и витамин К, а и има противовъзпалителен ефект. Тази храна ще засили имунната ви система, ще ви направи също по-енергични и ще намали риска от настинка или грип.
4. Цитрусови плодове
Зимното меню не може да мине без цитруси. Грейпфрути, портокали, мандарини, лайм и лимони – толкова е лесно да откриете любимия си цитрус в магазините през този сезон и да го консумирате ежедневно. Цитрусовите плодове са сред най-добрите източници на витамин С, калий и фолиева киселина. Скорошно изследване също доказа, че портокалите помагат за намаляване на риска от рак и сърдечни болести.
5. Райска ябълка
Райските ябълки също са добро допълнение към зимното меню. Ако не ви харесва вкуса, винаги може да намерите начин да го включите – в смуути, в някой десерт, в салата дори. Райските ябълки са богати на въглехидрати, натрий, фибри, калий, калций, магнезий, манган, желязо, а и съдържат малко мазнини и протеини. Те са богат източник и на витамин С и витамин А.
6. Канела
Канелата е популярна подправка, която много хора прибавят към баницата с тиква, кафето си или горещия си шоколад. Тя е богата на калций, фибри, желязо, флаваноли, манган, както и някои мощни антиоксиданти. Съвсем скоро ви дадохме 8 важни причини да прибавим канела в менюто си. Канелата подобрява мозъчната функция, действа добре на сърцето и помага за свалянето на излишни килограми.
7. Варива
Варивата съдържат важни хранителни вещества като протеини, фибри, желязо, цинк, калций и витамини от група В. Те също намаляват риска от развитие на сърдечни болести и рак. Има голямо разнообразие от бобови растения, които може да приготвите по доста начини. Не ги пропускайте през зимата, за да се противопоставите на сезонните настинки и грипове.
8. Сладки картофи
Когато се консумират с мярка, сладките картофи са перфектна храна за зимния сезон. Те са богати на антиоксиданти и бета каротин, който защитава клетките на тялото. Сладките картофи съдържат въглехидрати, фибри, желязо, калий, витамин В 6 и още други полезни за организма хранителни вещества.
Може да ги консумирате под формата на супа, да ги изпечете или да ги направите на пюре – като допълнение към някое друго основно ястие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!