Д омът е мястото, където се чувстваме най-добре. Там сме най-сигурни, най-защитени, най-комфортно ни е и в него преминават едни от най-съкровените ни моменти. Влагаме много чувства и емоции, за да го изградим, а след това грижливо искаме да го пазим, за да се наслаждаваме на всяка минута, прекарана в него.
За съжаление обаче само едно непредвидено природно бедствие или пък обикновена щета, нанесена от съседите, може сериозно да увреди дома ни. А това това без съмнение ще ни изправи пред тежки финансови загуби.
За щастие решение има. Нужно е просто да направим застраховка на жилището си. Така бихме си спестили много главоболия и най-вече пари.
Защо е важно да имаме застраховка на жилището си?
- Природните бедствия
Искаме или не, те са реалност и най-непредвидимо могат да нанесат огромни щети на дома ни. Далеч не е достатъчно да разчитаме единствено на късмета си и да се надяваме, че бедата ще ни подмине.
Природните бедствия зачестяват както по света, така и в България. В световен мащаб икономическите загуби от наводнения, урагани, градушки и суша са нараснали над 15-20 пъти в сравнение с тези преди 50 години, сочат данни на Асоциацията на българските застрахователи. У нас само за последните години станахме свидетели на няколко тежки наводнения и други природни бедствия. Не отдавна видяхме и последиците от голямото земетресение, което се случи в Турция. Рисковете за нашата собственост непрекъснато се увеличават и трябва да си дадем сметка, че няма друг механизъм, освен застраховането, който може да възстанови финансовите ни загуби.
- Не може да разчитаме на държавата да поема отговорност за личната ни собственост
Много хора разчитат, че в случай на природно бедствие държавата ще компенсира щетите по домовете им. В действителност обаче това застрашава нашето житейско и финансово благополучие. Държавата обичайно се намесва единствено при много тежки бедствия и фокусът разбираемо е поставен върху възстановяване на инфраструктурата и публичната собственост. Няма как да очакваме, че държавата ще осигури на пострадалите собственици такава компенсация, която да им позволи да възстановят пълноценно домовете си. Това, което би им помогнало да си стъпят на краката е наличието на подходяща имуществена застраховка, какъвто бе, например, случаят със застрахованите собственици при тежкото наводнение в Карловско през есента на 2022 г. Те успяха бързо да се справят с щетите и да възстановят домовете си, просто защото в рамките на около 10 дни им бяха изплатени обезщетения по полиците им. За огромно съжаление обаче застрахованите домове тогава се оказаха пренебрежимо малко и все още масово хората продължават изпитват сериозни затруднения в резултат на бедствието.
- Цените на застраховките на дома са достъпни
Цените на застраховките на домашно имущество наистина са за „всеки джоб“. Те могат да варират в приблизителни рамки от 50-200 лв. на година (5-17 лв. на месец) и зависят от условия като застрахователната сума/лимит по полицата, покритите рискове, вида на имота и някои други. На пазара се срещат два основни подхода във връзка с определянето на застрахователната сума. При единият, при т.нар. „полици на лимит“, се предлагат пакети на фиксирана застрахователна сума – 20 000 лв., 50 000 лв. и т.н. – които излизат, например, около 50-80 лв. на година. Застрахователната сума по полиците „на лимит“ може да не достига да се съгради нов дом, ако старият е погинал, но в масовия случай е напълно достатъчна за покриването на щети по дома ни в резултат на различни рискови събития. При другият вариант застрахователната сума по полицата е съобразена със стойността на имота. Цената на полица за апартамент от 100 кв.м, застрахован на сума от 100 000 лв. с добро покритие на рискове, може да е около 100-180 лв. на година, т.е. около 10-15 лв. на месец.
- Със застраховката на дома защитаваме най-ценния си актив
Жилището обичайно е най-голямата ни инвестиция - вложили сме много средства да го закупим, обзаведем, да го поддържаме. Със сигурност не бихме искали да го загубим, а и разчитаме на него – за да живеем в него, да го оставим на децата, да получим приходи от наем или от продажбата му. Напълно естествено е да направим всичко възможно, за да защитим своя актив от различни рискове - не само природни бедствия, но и множество други неблагоприятни събития -пожар, злоумишлени действия на трети лица, кражба и т.н. Логичната стъпка е да го застраховаме и така да си гарантираме, че дори и в най-тежкия случай на погиване на дома ни ще получим обезщетение, което да ни помогне до го възстановим. Защо тогава първата и често единствена застраховка, която имаме, е за автомобила, а за защита на най-ценния си актив – дома ни - се замисляме едва когато чуем за поредно природно бедствие?
- Застраховката на дома подсигурява финансовата ни стабилност и спокойствие
Колкото и неприятно да е, нека си представим, че жилището ни е сериозно пострадало в резултат на пожар, земетресение или наводнение от съседите на горния етаж. Наред с негативните емоции, подобна ситуация идва с тежки, в някои случаи дори непреодолими финансови затруднения. Всеки може да пресметне как разходите за ремонт на дома биха се отразили на семейния бюджет. А ако домът и имуществото ни са изцяло унищожени? Подходящата застраховка на жилището гарантира, че в случай на рисково събитие, може да разчитаме на застрахователното обезщетение, за да възстановим загубите и да "си стъпим на краката". Заедно с това ни дава спокойствие и увереност, че ще сме в състояние да се погрижим за най-голямата ни ценност и любимите си хора, дори и в трудна ситуация.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!