"Няма директна съпоставимост между въпросите в нашето проучване и тези на "Алфа рисърч”, затова остава впечатление за разлики”.
Това каза в "Здравей, България” по Нова телевизия социологът от "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов.
Повод за разговора е разлика в данните на социологическите агенции. От една страна "Галъп интернешънъл" представи резултати, в които се опоменава, че на нови избори 22,4% биха подкрепили БСП, 19,1 на сто биха избрали ГЕРБ, а 5,9% биха гласували за ДПС. Подкрепящите "Атака" пък са едва 2,7%.
В същото време "Алфа рисърч" публикува изследване, според което 17,9% биха гласували за БСП, а 17,1% - за ГЕРБ. За ДПС биха гласували 6,1% от анкетираните, а за Реформаторския блок – 7 на сто.
По думите на Симеонов през последните три месеца - юли, август и септември, социологическите агенции мерят сходни величини по доста от въпросите, които задаваме.
"Обществото без съмнение е разделено на два големи лагера по отношение на съдбата на правителството.
Но ние мерим подобни данни вече три месеца поред и това ни позволи да кажем, че дори има известна стабилизация на картината.
Стабилизацията обаче е на едни доста тревожни нива, защото всички показатели са доста тревожни", добави Симеонов.
По думите му самият факт, че обществото е разделено на две е тревожен.
"Нашето изследване е може би четвърто от идването на това правителство на власт. Преди случая "Пеевски" кабинетът стартира с изключително нисък рейтинг.
В момента 23% подкрепят правителството, 47% са категорично срещу него. 77% от запитаните в момента са за избори най-късно до май.
Има и още едно интересно нещо - появи се и нов играч във водещата четворка и това е Реформаторският блок", каза социологът от "Алфа рисърч" Станислав Стоянов.
Той добави, че правителството работи с изключително малък ресурс.
Попитани защо има различия между данните на отделните социологически агенции, Симеонов отговори, че няма различия, просто методиките са различни.
"Алфа рисърч” задава въпрос с опции, а ние задаваме открит въпрос”, уточни той.
Социологът от "Галъп интернешънъл" смята, че медиите трябва да се доверяват в по-голяма степен на техните анализи, а не произволно да тълкуват числа.
"Всеки месец произвеждаме тонове данни, не можем да обявяваме всичко. Не бъдете мнителни към всички. Идиотско е да се противопоставят социологическите агенции", заяви Симеонов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!