З апочват ли САЩ война в Южна Америка? Този въпрос е на дневен ред след като по време на брифинг за санкциите срещу режима на Николас Мадуро във Венецуела, на един от листата от бележките на съветника по националната сигурност Джон Болтън беше заснета фразата: „5000 войници към Колумбия”.
Ръкописният текст стана видим за медиите, докато Болтън чакаше финансовият министър Стив Мнучин да завърши изложението си за американските санкции срещу Венецуела. Съветникът по националната сигурност държеше папката с бележките пред себе си, а думите за войници в Колумбия бяха написани на първата страница.
На брифинга във Вашингтон двамата обявиха санкции срещу венецуелската държавна петролна компания „Петролеос де Венесуела”. Мерките ще блокират активи на дружеството на стойност около 7 млрд. долара и ще предотвратят транзакции за 11 млрд. долара през настоящата година. Но бележките на Болтън привлякоха далеч по-силно внимание.
Пред FOX говорител на Белия дом коментира: „Както каза президентът, всички възможности са на масата”.
Източници на медията са потвърдили, че администрацията на Тръмп обмисля предварително позициониране на американските военни в западния съсед на Венецуела, „в случай че са необходими”.
Представител на министерството на отбраната заяви в понеделник пред CNN, че няма планове да се изпращат никакви сили в Южна Америка, нито се водят дискусии по въпроса на политическо или оперативно ниво.
Понастоящем в Колумбия има няколкостотин американски войници, които са там в рамките на мисията за постигане, с посредничеството на САЩ, на мир в страната, разтърсвана от години от гражданска война между държавата и леви партизани.
Колумбийският външен министър реагира на бележките на Болтън като посочи, че няма информация по въпроса.
„Колумбия не знае причините за тези бележки и не е наясно с реалното им значение”, коментира Карлос Холмс Трухильо. „Колумбия ще продължи да води разговори със Съединените щати по няколко теми и да си сътрудничи с САЩ по всякакви двустранни въпроси”, допълни той.
Мадуро е изправен пред предизвикателството на обявилия се миналата седмица за временен президент, лидер на опозицията и председател на парламента във Венецуела, Хуан Гуайдо. В страната, където милиони жители страдат от системно недохранване, напрежението оттогава нараства. Русия, Китай и Турция застанаха на страната на Мадуро, докато САЩ и ЕС подкрепиха Гуайдо.
Днес главният прокурор на страната поиска от Върховния съд да забрани на Гуайдо да напуска пределите ѝ и да замрази сметките му. Този ход дойде, след като САЩ прехвърлиха контрола над сметките на Венецуела в американски банки в ръцете на Гуайдо, за да предотвратят тяхното източване в случай, че Николас Мадуро падне от власт.
Министърът на отбраната на Венецуела Владимир Падрино заяви в понеделник, че военните са „готови да умрат” за родината си.
The White House is not tamping down tensions after national security adviser John Bolton was seen holding a notepad with words "5000 troops to Colombia" https://t.co/V7hFYwErCn pic.twitter.com/BWoLOwCvCu
— CNN Politics (@CNNPolitics) January 29, 2019
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!