В зоните, където се сблъскват тектонските плочи, заедно със скалите в разломите попада и голямо количество океанска вода. Този отдавна отдаван известен факт наскоро беше преоценен напълно. Всъщност количеството поглъщана вода е огромно, съобщава сп. „Нейчър” (Nature).
Става въпрос за трилиони тонове според нов прецизен модел на оценка, разработен от учените от Вашингтонския университет.
Според тях на всеки милион години феноменът поглъща 3 милиарда тераграма вода (1 тераграм е равен на 1 милиард килограма - бел. ред.)
С помощта на сеизмографи учените са извършили изследвания в Марианската падина и констатирали, че зоните на субдукция, където плочите се подпъхват една под друга, поглъщат около три пъти повече вода, отколкото се предполагаше досега.
От научния екип предполагат, че екстремните условия на налягане и температура водят до улавяне на океанската вода в скалата, докато плочата се придвижва надолу в земната кора.
Какво става с така уловената вода обаче е въпрос с неясен отговор. До момента се предполагаше, че тя се връща отново на повърхността в газообразно състояние при вулканични изригвания.
Сега е ясно, че зоните на субдукция участват в регулирането на нивото на световния океан. А за това каква роля играе водата в мантията може само да се гадае.
Предполага се, че тя помага за движението на плочите на земната кора. Вероятно по-голямата част от нея се намира в пукнатини в тектонските плочи или в горния слой на мантията. Друга част от водата реагира с веществата в скалите и образува т. нар. „водни минерали”, като Серпентина, които съхраняват течността в кристалните си структури.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!