К ристалина Георгиева ще отбележи нов връх в професионалната си карира, след като от 1 февруари заеме поста – президент на Групата на Световната банка.
Това става, след като досегашният титуляр, Джим Йонг Ким внезапно подаде оставка в началото на тази година. Той беше на поста от 2012 г. насам и мандатът му изтичаше през 2022 г.
Георгиева през 2017 г. стана изпълнителен директор на групите за кредитиране на Световната банка, Международната банка за възстановяване и развитие и Международната асоциация за развитие, след като напусна позициите си в Европейската комисия, където отговаряше за бюджета и човешките ресурси.
Това стана малко след неуспешната ѝ кандидатура, подкрепена от България, за генерален секретар на ООН.
Преди това Георгиева заемаше поста на комисар по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакция при кризи, където се справи толкова добре, че през 2010 г. беше обявена за „Комисар на годината” и „Европеец на годината”.
Започва работа в Световната банка през 1993 г., след като завършва Масачузетския технологичен институт със специалност Корпоративни финанси и допълнителна специализация в Харвардското бизнес училище по програма на финансовата институция.
През 2014 г. става ръководител на отдела за устойчиво развитие в Световната банка. От 2004 до 2007 г. е начело на отдела за Русия, а през март 2008 г. става вицепрезидент по въпросите, свързани с устойчивото развитие.
Преди да емигрира в САЩ Георгиева завършва в България през 1976 г. политическа икономия и социология във ВИИ „Карл Маркс” – днешният Университет по национално и световно стопанство.
Нейната майка е от град Любимец, а баща ѝ е внук на революционера и политик от град Елена, Иван Кършовски.
Показателен е постът, който Георгиева е сложила на топа на страницата си в Туитър.
„Моите баби и дядовци нямаха почти никакво образование. Родителите ми завършиха гимназия. Бях първата във фамилията, която получи докторска степен. От едно село в България до изпълнителен директор на Световната банка - така изглежда възможността!”
My grandparents had very little education. My parents finished high school. I was the first in my extended family to get a PhD. From a village in Bulgaria to CEO of the @worldbank -- this is what possibility looks like! #InheritPossibility pic.twitter.com/A3UcXh1B4D
— Kristalina Georgieva (@KGeorgieva) May 25, 2018
Георгиева ще бъде президент на Световната банка вероятно само до 2022 г., когато изтичаше мандатът на Джим Йонг Ким.
По принцип хората, които оглавяват глобалната финансова институция се избират в рамките на официален процес на подбор, при който отделните държави-членки имат право на глас в съответствие с акционерното им участие. Но тъй като САЩ държат най-големия дял от 16% от акциите, е прието Световната банка да се оглавява от техен кандидат, докато начело на Международния валутен фонд да стои европеец.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!