З оран Заев, председателят на основната опозиционна партия в Македония – Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ), пристигна в България, за да информира за ситуацията в Македония и да потвърди европейската ориентация на страната.
Посещението му е малко изненадващо, като съобщението за него се появи вчера. То бе обявено като „среща с високопоставени правителствени служители, както и с ръководството на сестринската партия БСП“, без обаче да се съобщава с кои лидери ще се срещне. Днес стана ясно, че е разговарял с министър-председателя Бойко Борисов, като на срещата са присъствали също зам.-председателят на БСП Янаки Стоилов и външният министър Даниел Митов.
Заев каза, че на срещата е информирал своите домакини за
ситуацията в Македония и за възможностите за решаване на кризата по мирен път.
Преди около месец обещах, че ще намеря време да направя посещения в съседните държави и с цел добросъседски отношения на Македония с всички нейни съседи. Както знаете в Македония има тежка политическа криза от четири месеца насам. Съвсем честно, в името на добросъседските отношения е да информираме нашите приятели в съседство за всички подробности относно кризата и начините за излизането от нея, каза Заев.
На срещата той е изразил благодарност към България и към представителите на ЕС, които, по думите му, дават максималното в диалог да се намери решение на проблемите в Македония.
Нашето място е в ЕС и НАТО и заедно се опитваме да намерим решение за кризата, която е грижа и на целия регион, заяви Заев. Не искаме да повтаряме сценария, който видяхме в Украйна, или това, което се случваше в Сърбия. В XXI век решения може да се намерят по мирен начин, без насилие, каза още Заев.
Той отбеляза, че вече са започнали разговори с европейски представители. Във вторник се очаква да има такъв и с еврокомисаря Йоханес Хан.
Нашето искане е да създадем служебно правителство, без влияние на двете най-големи партии, което по демократичен начин, в рамките на 6 до 9 месеца да подготви Македония с изборен закон, избирателни списъци, антикорупционна комисия, държавна изборна комисия, каза в отговор на въпрос опозиционният македонски лидер.
Заев добави, че очаква да бъдат решени много други слабости на системата и да се проведат честни и демократични избори. Народът е този, който дава властта, който казва в каква посока ще се движи Македония и който я води, заяви Заев.
Той отбеляза още, че от срещата днес е очаквал и е получил от премиера и от представителя на опозицията
приятелски препоръки и подкрепа от държава членка на ЕС към Македония.
„Приятелите ни трябват, когато има проблеми“, заяви Заев и добави, че България е голям приятел на Македония и това са показали днес и министър-председателят и представителят на опозицията.
Македония има подкрепата на България за присъединяване към ЕС и НАТО,
много държим по демократичен път да бъде решена политическата криза там и сме категорично против всякакви изказвания за федерализация на Македония, каза Борисов след срещата със Заев.
Държим управляващите и опозицията да намерят общ език, такъв, какъвто Европа изисква, заяви още Борисов.
Не се месим във вътрешните работи на Македония, но ни притеснява политическата криза там,
която е на нашата граница, при един народ, който е най-близък до България, добави премиерът.
Той отбеляза, че
преди десетина дни е разговарял със Заев да направят тази среща днес в България.
Направихме я заедно с българската опозиция, в лицето на социалистите, за да покажем, че в България не се делим на леви и десни, когато се става въпрос за стабилността на една държава, каза министър-председателят.
Заев каза още, че опозицията в Македония не разполага със записи на българския премиер. Само чуждестранни посланици в Скопие са били подслушвани, между които на български дипломати, каза той. По думите му записите са били предадени в посолството ни в македонската столица, без да бъдат излъчвани.
„Нямаме запис, документ или телефонен запис на политиците във властта, без значение дали става въпрос за някой от министрите или премиера“, каза Заев пред БНР.
Преди по-малко от месец той извади записи от подслушвани телефонни разговори на управляващи в Македония. От тях стана ясно, че над 100 журналисти са били подслушвани от Управлението за сигурност и контраразузнаване, както и че директорът на службата Сашо Миялков и неговият братовчед – премиерът Никола Груевски, са управлявали медиите в Македония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!