А ко обмисляте как да снабдите дома си с топла вода по най-икономичния и удобен начин, тези редове са за вас. Ще разгледаме плюсовете и минусите на обменните и проточните бойлери – най-често използваните видове електрически бойлери у нас.
Размерите
От пръв поглед ще видите значителната разлика в големината на уредите. Обемните бойлери са контейнери за вода, която я подгряват и поддържат топла, а вие използвате при нужда. Това ги прави доста големи по размер.
Моделите проточни бойлери понякога са толкова малки, че са вградени направо в батерията на чешмата. При тях водата се подгрява по време на преминаването през бойлера, така че няма нужда от голям контейнер. Същевременно обаче не могат да обслужват повече от една батерия.
Обемните са стандартен избор за бойлери за баня, където има достатъчно място, за да се монтират, без да пречат. Друг техен плюс е, че могат да доставят топла вода до множество потребителски точки в цялото домакинство – мивка, кухня, вана, душ.
Проточните най-често се използват като бойлери за кухня или малка баня, тъй като не заемат почти никакво място.
Времето за загряване
Двата вида бойлери се различават и по времето, след което можете да получите топла вода. Проточните модели подгряват на мига – всеки път, когато завъртите кранчето, ще получите топла вода. Това ги прави изключително удобни за ваканционни жилища или кухни.
Получаването на нагрята вода в обемните модели отнема известно време, тъй като те първо се пълнят със студена вода до максимума на обема си, а след това я подгряват цялата наведнъж. При този процес се изисква известно време до достигане на максимална температура на водата. След като източите пълния обем на топлата вода, ще трябва да изчакате новопостъпилата студена вода да бъде затоплена отново, което отнема допълнително време.
Налягането
Налягането и дебита на водата може да са важни за вас, особено когато сте под душа или смятате да напълните ваната. При проточните бойлери често се получава така, че колкото по-силна струя пуснете, толкова по-слабо нагрята е тя. Тоест ако имате нужда от гореща вода, трябва да използвате слаба струя и ще ви трябва повече време да свършите работата си с нея.
Обемните модели нямат такава особеност, тъй като там водата е предварително затоплена в големи количества и можете да използвате пълноценна струя. Тук настройвате лесно температурата по свое желание, но трябва да използвате и кранчето за студена вода. Това ги прави по-удобни бойлери за баня.
Разходите
Обемните бойлери сами по себе си са по-скъпи и се инсталират по-трудно от проточните. И обратно, проточните са с по-ниска цена и се монтират много бързо, но често имат по-голяма мощност.
За вас ще е важно да сте наясно с разхода на електричество, което ще повлияе на сметките ви за ток. Но тук няма общовалидно правило и всичко зависи от мощността на конкретния модел.
И все пак можем да приемем, че големите бойлери имат нужда от повече електроенергия, тъй като подгряват голямо количество вода наведнъж. В случай че използвате топла вода по малко и рядко, затоплянето на момента може да се окаже по-подходящият вариант за вас.