Ц ветя, декоративни растения, домашни зеленчуци, подправки и билки, плодове – в една домашна оранжерия можете да отглеждате сами голяма част от храните за трапезата си. Как обаче да я построите? От какво имате нужда и какви са тънкостите? Прочетете нататък.
Стъпка 1: Обмислете мястото
Първо трябва да решите къде ще поставите оранжерията. Това ще зависи много от растенията, които искате отглеждате. Имате за обмисляне 3 фактора:
- Сянка или слънце – за да съберете най-много топлина и слънчеви лъчи, дори през зимата, оранжерията трябва да има лице на юг или югозапад. Ако районът ви е много горещ, разположете я на югоизток .
- Електричество – нека оранжерията е долепена до сградата или съвсем близо до нея, ако трябва да я отоплявате – така ще е по-лесно да прокарате електричество.
- Размери – помислете и за големината, за да прецените къде ще имате достатъчно пространство, за да я издигнете.
Стъпка 2: Изберете покритие и рамка
Всички оранжерии представляват конструкция от рамка и покривало. Видът на покритието често е определящо и за рамката, с която трябва да разполагате.
- Дървените рамки са очарователни и изглеждат органично вплетени в градината, но трябва да са добре обработени, за да не изгният.
- Алуминиевите рамки са много леки и лесни за сглобяване, не ръждясват и са много здрави, но всичко това върви с по-висока цена.
- Ако изберете ПВЦ тръби, ще имате бюджетна и стабилна конструкция, но податлива на слънчеви лъчи.
- Поцинкованата стомана е добра за стъклен парник и за ветровити места, тъй като е тежка и здрава.
- Прозрачен найлон и нетъкан текстил могат да се закрепят за всякакъв вид и форма на конструкцията.
- Плоскостите от поликарбонат и стъклото са по-здрави, трайни и херметични, но изискват солидна конструкция и специално закрепване.

Стъпка 3: Подгответе мястото
Всяка оранжерия трябва да стъпи на здрава основа, за да е достатъчно стабилна и удобна за използване.
Най-лесно е да заравните терена си, за да не събира вода и да улесни издигането на конструкцията. В този вариант ще трябва да добавите и дрениращ материал, например слой от десетина сантиметра чакъл или тухли, който ще се грижи за влажността и ще пази от плевели.
Ако се спрете на солиден фундамент, ще трябва да излеете бетонна плоча или да изградите дървена основа. Това е добър вариант за тежки оранжерии от стъкло или стомана.
Стъпка 4: Снабдете се с инструменти и материали
Време е за подготовка. Снабдете се с материали за основата, рамката и покритието. Ще ви трябват и няколко основни инструмента като бормашина, нивелир, трион, ножици, гаечни ключове, винтоверт, както и предпазни средства като ръкавици, очила и др.

Стъпка 5: Сглобете оранжерията
Ако сте се сдобили с готова рамка, тя би трябвало да има инструкции за сглобяване. Следвайте ги. Имайте предвид, че покритието трябва да е възможно най-плътно прикрепено към рамките. Така ще осигурите максимална защита на растенията вътре от атмосферните условия вън.
Стъпка 6: Вентилация и контрол на температурата
Добрата вентилация е важна за растежа на растенията, така че се погрижете на покрива да има отвори или вентилатори, които да извеждат влагата навън. Ако постоянната топлина е важна, поставете нагревател и го настройте на правилната температура.