А кушерката, която нападна бебе в столична болница, е работела на смени по 24 часа - нещо, което е абсолютно забранено от трудовия кодекс.
Това обясни пред Нова ТВ бившият министър на здравеопазването и акушер-гинеколог д-р Стефан Константинов.
По думите му такива смени за човек на 40 години са убийствени.
"Според проучване 30% от медицинските сестри в България страдат от изключителна висока степен на burnout (синдром на професионалното изчерпване)”, подчерта д-р Константинов.
"Този синдром е описан още през 40-те години. Оказва се, че продължителността на работа увеличава вероятността такъв синдром да се развие”, добави той.
По думите му голяма част от акушерките са превърнати в писари, които пишат документацията на НЗОК.
"Аз като лекар, колкото и да съм натоварен, когато се роди едно дете, това ми дава някакъв емоционален заряд, докато много от акушерките дори и това не могат да изпитат. Ниски са им заплатите, условията на работа не винаги са добри, взимат продължителни смени, това хронично ги изтощава”, заяви д-р Константинов.
„Катастрофално се стопява броят на акушерите", коментира д-р Стефан Константинов. „През 1980 г. в страната са работили 7897 акушерки, през 2013 г. акушерките вече са само 3276. През 1980 г. лекарите в тази сфера са били 21 796, а към настоящия момент те са 28 937", съобщи той. Многото болници нямат и достатъчно персонал.
Пред БНТ зам.-здравният министър Бойко Пенков съобщи, че на болница "Софиямед", където е станало нападението над новороденото, вероятно ще бъде съставен акт. Той обаче не уточни за какво нарушение ще бъде той.
След инцидента здравното министерство е разпоредило проверка, която да установи дали Ковачева е малтретирала бебета и в други болници, в които е работила, посочи той.
В дискусия по темата пред Би Ти Ви представители на различни страни се обединиха около мнението, че въпросът не трябва да се ограничава само до конкретния случай и да се търси вина само в служителката на болницата.
Проблемът е в здравеопазването като цяло, заявиха в „Тази сутрин” психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова, акушерката Елена Василев и майката на три деца Елисавета Белобрадова.
По думите на д-р Гълъбова проблемът е системен и опира до липсата на кадри, на контрол и на неспазване на трудовото законодателство. Акушерката Елена Василев обясни, че професията е ниско платена – около 600 лева средна заплата, и това принуждава практикуващите я да карат дълги дежурства и да работят на две места. По думите ѝ един от проблемите е, че болниците са превърнали раждането в бизнес, а услугата майка да е с бебето си вече е ВИП.
Елисавета Белобрадова заяви, че трябва да се търси отговорност и на ръководството на конкретната болница, тъй като, за да работи една акушерка 24 часа, някой го е разрешил. По думите ѝ е очевидно, че вероятно и други акушерки работят на подобни смени и това системно нарушаване на законодателството трябва да се разследва. Да излезем от процеса на инфантилизиране на този казус и призивите за линч, призова тя. По думите ѝ проблемът е в системата и в болниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!