"Аз лично не мисля, че сега изборите са решение. Не мисля, че в държавата има адекватна ситуация за организацията и провеждането на избори, които могат да бъдат полезни на обществото и държавата чрез едно по-ефективно управление."
Така отговори бившият вътрешен министър и депутат от левицата Румен Петков, който беше на гости в сутрешния блок на Нова ТВ "Здравей, България" на въпрос, зададен му от читател на Vesti.bg.
Нашият потребител stru попита Петков какъв изход вижда при нови избори, след като социологичните проучвания показват, че около 20% безрезервнo подкрепят БСП, а други около 20% подкрепят ГЕРБ. Как е възможна промяната?
Петков обаче се съгласи , че ако БСП и ДПС не спечелят заедно половината от евродепутатските мандати на изборите през май догодина, трябва да се отиде на предсрочни парламентарни избори.
Социалистът обаче призна, че в в БСП не стават нужните неща.
"Първо не изпълняваме предизборните си ангажименти, включително ключовото, възловото, най-важното - АЕЦ "Белене". Нямам обяснения защо се прави това", каза той.
Петков припомни обясненията на съпартиеца си Румен Овчаров, според когото зад новите намерения да се строи седми блок в АЕЦ "Козлодуй" с американска технология и загърбването на проекта за втора българска ядрена централа с руска има или "грозен политически слугинаж", или корпоративни интереси.
В двата проекта няма антагонизъм, отбеляза обаче Петков и добави: "Белене" го загърбваме като партия. Интересът на САЩ е очевиден - да монтират в България свой реактор. Очевиден е и интересът на руснаците. Защо не формулираме нашия интерес?"
По думите му в момента не са ясни цената, условията, ангажиментът на българския данъкоплатец към предлагания проект за нов блок в "Козлодуй".
Другото, което безпокои Петков в действията на управляващите, е
кадровата политика и - по думите му, недостатъчното участието на БСП в нея.
"Не е ясно кой е инициаторът на назначението на регионалния министър. Очевидно тази жена става за нещо, но не е за това", заяви Петков, според когото за поста можело да бъде избран Димчо Михалевски, срещу чиято кандидатура нямало аргументи.
Бившият депутат попита още кой стои зад назначението на министъра на културата, който в миналото обиждал БСП. Той разкритикува и уволненията, като даде пример с отстраняването на шефа на ВиК в Стара Загора, срещу което се обявила местната партийна организация на социалистите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!