Д нес отбелязваме един от най-хубавите християнски празници - Вход Господен в Йерусалим, наричан още Цветница, Цветна неделя или Връбница, а от западните църкви - Палмова неделя.
Празникът Цветница се отбелязва в неделята след Лазаровден, една седмица преди Великден.
Посветен е на тържественото посрещане на Исус Христос в Йерусалим с маслинови и лаврови клонки, които у нас се заменят с върбови клонки.
Според евангелските текстове Христос влиза на магаре в Йерусалим, където го посрещат вярващите с клонки от маслина и го прославят като месиански цар с възгласи "Осанна". Предишния ден Христос е върнал към живота мъртвия Лазар и е посрещнат от жителите на Йерусалим като възкресител.
Христос отива в храма и с царствена власт изгонва оттам събралите се в двора му продавачи и купувачи на разни стоки и извършва множество изцеления на слепи, хроми и недъгави.
Денят на влизането на Христос в Йерусалим бележи началото на най-скръбната,
но и най-наситената с духовни послания седмица в живота на вярващия християнин - времето, в което Исус Христос приема страданието и кръстната смърт, за да изкупи греховете на човечеството и чрез своето възкресение от мъртвите да му дари надеждата за спасение и вечен живот.
Дните след Цветница до Възкресение Христово се наричат Страстна седмица и означават мъка и страдание. Затова на Цветница християнската църква припомня тържественото влизане на Исус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха.
На службата в храмовете на Цветница християните държат в ръцете си осветени върбови клонки,
с които сякаш отново посрещат своя Спасител. Осветяването на върбичките се извършва на всенощното бдение в събота вечер. След богослужението християните отнасят осветените върбови клонки в домовете си за здраве и предпазване от болести и зло. Вярва се, че осветената върба има предпазна и възпроизвеждаща сила, затова тя се запазва цяла година пред домашната икона.
От Софийската света митрополия разпоредиха на председателите на църковните настоятелства
да се спазват предпазните мерки в храмовете. Задължително трябва да има физическа дистанция от 1,5 метра между вярващите, да се носят маски, които да покриват носа и устата, с изключение на свещенослужителите. От Софийската митрополия препоръчаха да бъдат осигурявани дезинфектанти за вярващите, да се почистват храмовете, Светите икони в тях и различните повърхности, които са обект на постоянен допир от вярващите. Върбовите клонки на Цветница днес трябва да се раздават извън храмовете, като се спазва определената дистанция и ред.
На Цветница празнуват всички, които носят имена, произлизащи от названия на растения:
Божура, Виолета, Върба, Върбан, Гергин(а), Гроздан(к)а, Далия, Дафина, Делия, Делян(а), Дилян(а), Детелин(а), Елица – идва от Ела, Жасмина, Здравка, Здравко, Зюмбюл(ка), Ива, Иглика, Калин(а), Камелия, Карамфил(к)а, Китка, Латинка, Лили, Лила, Лилия, Лиляна, Лора, Маргарита, Магнолия, Малина, Невен(а), Незабравка, Петуния, Ралица, Роза, Росен, Росица, Теменуга, Теменужка, Трендафил(ка), Фидан(кa), Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цветелин(а), Цветомир(а), Цвятко, Явор(а), Ягода, Ясен(а) и много други имена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!