„Знаете ли какво е турист? Човек, който отива на място, на което няма никаква работа по възможно най-трудния начин.“ Това казва Анастас Величков-Таско, един от планинските водачи, с когото определено искате да опознаете природата у нас.
Той е сред хората, възобновили инициативата „39 + планини с характер“, както и истински родопчанин, за когото нашите балкани могат да ни научат на уважение, дисциплина и да ни покажат красотата на живота.
Какво обаче представлява призванието планински водач, какво е да преведеш хора в планината и най-важното: освен че се гордеем с природата ни – познаваме ли я всъщност? На всички тези въпроси отговаря водачът Анастас Величков-Таско.
В началото са Родопите
Таско е роден с любовта към планината. Може би, защото е прекарал детството си в една от най-магнетичните и красиви български планини – Родопите, в село Момчиловци.
Както самият Таско споделя: „Момчиловци е селото, около което се върти земята.“
Докато расте там, той започва да осъзнава, че именно българският балкан е неговото призвание. И така, той е сред инициаторите, които да променят Закона за планинските водачи. „Планинското водене не беше регулирано“, спомня си Таско. Именно той е сред хората, които започват инициативата за всички водачи да има еднакви правила и критерии, които да се спазват.
След като Законът е променен, Таско взима сертификат и така започва да запознава хората с красотата на нашите планини.
Професия „планински водач“
„Спомням си първата група, която водех“, разказва Таско и допълва: „Предизвикателството беше да убедя групите, че това не е разходка в парка, че планинският водач е там, за да ги преведе безопасно и паралелно с това - да им разкаже нещо за планината, което не могат да прочетат другаде.
Целта беше хората да осъзнаят, че това е човек, който е там не само, за да превежда безопасно, а да ги преведе така, че те да са спокойни и щастливи, че те са сред природата.“
Често обаче, самочувствието надминава възможностите. Затова Таско казва: „Планината е величие и магия, с която трябва да се съобразяваме. Ние сме на гости в природата – трябва да се съобразяваме със законите ѝ. Ние сме нищожни на фона на нейното величие. Не трябва да се борим и да се опитваме да я побеждаваме, а да се вплетем в нея.“
Таско още напомня, че колкото и да мислим, че познаваме терена – това може да се окаже измамна сигурност. „Това, че някои планини изглеждат лесни, или че хората го разглеждат като разходка в парка е грешка.
Когато обаче вземем предвид метеорологичните условия, терена - тогава много фактори, които променят начина на преминаване в планината. Голяма част от условията, с които трябва да се съобразяваме в планината, всъщност не са свързани с ходенето. И именно за тях е необходим планинският водач.“
Каква е основната цел на Таско по време на преходите? Той отговаря: „Опитвам се хората да са спокойни, да са убедени, че превеждайки ги през даден маршрут нищо лошо няма да им се случи. Искам да ги накарам да обикнат планината.
Ако успея – значи съм постигнал целта си. Искам и да им дам възможност да се чувстват поне малко по-радостни от момента преди да дойдат в планината.“
Друга позитивна тенденция Таско вижда сред децата.
„Все по-често виждам деца сред групите, които водя. Самият аз търся начин да ги провокирам да искат да бъдат в планината. Надявам се, че те искат да бъдат там, но това зависи и от родители, и от учителите.
Планината дава възможност за обогатяване на общата култура. Там могат да учат чрез игра: география, да им покажем как растенията и животните влияят едни на други. В планината можеш да видиш целия живот.“
„39+ планини с характер“
Ние често обичаме да казваме, че природата ни е уникална. Какво обаче всъщност знаем за нея? Отговорът на този въпрос Таско дава в инициативата „39 + планини с характер“.
„Преди години е имало колеги, които се опитват да популяризират българските планини“, разказва Таско и допълва: „Повечето източници посочват, че има 39 планини в България. Плюсът дойде в последния момент. Той идва да покаже, че са повече.
Публикувахте от Планини с характер в Четвъртък, 23 юли 2020 г.
Всяка планина има много дялове, които са категоризирани като отделни планини. Всяка една планина има различен релеф, особености… Но фактът, че на такава малка територия имаме такова разнообразие: от Родопите до Пирин, която е с алпийски релеф… Всяка една планина в България има различен характер.
Заради това създадохме инициативата „39+ планини с характер“ – за да изкачим заедно най-високите върхове в тези планини. А по пътя към тях да минем през различни места и да ги опознаем.“
Най-големият връх, който Таско покорява с всяка група е този на любопитството. Защото както сам той казва: „В българските планини се чувствам у дома си, има много места, които ме радват. Но истински щастлив съм, когато хората искат след като сме опознали една планина, да искат да разгледат още, да видят следващата“, завършва разказа си той.
Запознайте се с инициативата „39 + планини с характер“, посетете страницата и разберете – кои са планините и кои са най-високите върхове тук.
Снимките в този материал са публикувани с разрешението на Анастас Величков-Таско.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!