59-годишен мъж от Масачузетс е първият известен човек, на когото е направена пълна трансплантация на ларинкс, докато има активен рак. Пациентът е Марти Кедиан, а хирурзите от клиниката "Майо" в Аризона се надяват, че скоро процедурата ще може да се предлага на повече хора, които са загубили гласа си заради онкологично заболяване.
(Във видеото може да научите повече за: Мъж отстъпи на момче ред за трансплантация)
Понякога наричан "гласова кутия", ларинксът е малка, тръбовидна структура, която се намира над трахеята и пред хранопровода. Той изпълнява редица важни функции, като съдържа както гласните струни, които издават човешкия глас, така и епиглотиса, който предотвратява навлизането на храна и течности в трахеята.
Дисфункцията на ларинкса може да е резултат от нараняване, а в случаите на рак на ларинкса може да се наложи хирургично отстраняване. Това може да има последствия, които да променят живота, както обяснява в доклада си медицинският екип, извършил неотдавнашната операция:
"Тези пациенти могат да бъдат зависими от тръба за трахеостомия, тръба за гастростомия и да загубят способността си да общуват вербално."
Решението може да бъде трансплантация на ларингс, но операцията е сложна за изпълнение и резултатите са трудни за прогнозиране.
Екип от клиниката "Майо" провежда клинично изпитване, за да проучи по-добре потенциала на тази операция. Кедиан е първият пациент, който получава трансплантацията си на 29 февруари 2024 г. Неговият случай е уникален, тъй като той е бил болен от рак към момента на операцията.
На Кедиан са били извършени няколко процедури за отстраняване на рака и запазване на функцията на ларинкса, но те са му причинили затруднения при говора и преглъщането и е имал нужда от трахеостома.
Едно от опасенията при извършването на тази трансплантация при пациенти с рак е необходимостта от приемане на лекарства против отхвърляне след това. Тъй като тези медикаменти потискат имунната система, съществува риск ракът да се върне. В случая на Кедиан обаче имало и точка в негова полза - той вече приемал имуносупресори след бъбречна трансплантация и било преценено, че те няма да окажат влияние върху вида рак на ларинкса, който имал - хондросарком.
Необходими са 10 месеца чакане, преди да бъде осигурен донорски ларинкс с подходящ размер, след което трансплантацията е извършена от екип хирурзи в рамките на 21-часова процедура. Пионерската микрохирургия е използвана за възстановяване на връзката между нервите, които помагат за контрола на преглъщането и движението на гласните струни.
Три седмици след процедурата Кедиан успява да каже първата си дума: "Здравей". Оттогава той отново се е научил да преглъща и говорът му продължава да се подобрява.
"С всеки изминал ден се подобрява. Натискам се да го направя по-бързо, защото искам тези тръби да се махнат от мен и да се върна към нормалния си живот", казва той пред AP.
От момента, в който за първи път е диагностициран с рак на ларинкса, Кедиан се страхува да не загуби гласа си.
"Обичам да говоря с хората навсякъде, където отида, и просто не можех. Чувствах се странно и не исках да излизам никъде. Исках това, за да мога да говоря с малката си внучка. Искам да й чета приказки за лека нощ със собствения си глас", казва той в изявлението си.
Макар като цяло да е доста рядък вид рак, с 184 615 случая в световен мащаб през 2020 г., ракът на ларинкса е най-голямата причина за увреждания, водещи до отстраняване на ларинкса. За хирургичния екип трансплантациите дават надежда за много по-добро качество на живот на техните пациенти.
"Хората трябва да запазят гласа си. Искам хората да знаят, че това може да се направи", казва Кедиан
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!