"Лесният урок се усвоява с леснина и от него почти нищо не научавате. Трудният урок иска много пот, но пък като усвоите урока за цял живот ще ви държи влага."
По петите на насекомото
Във видеото по-горе вижте: уникални кадри с Йордан Радичков.
Той не е само майстор на словото.
С думите той успява да докосне най-тънките струни, от които си припомняме човечността.
Йордан Радичков е един от най-обичаните ни автори, с когото са израснали поколения българи, които са го откривали и в детска възраст, и в зрелите си години.
Тематична изложба, посветена на "Ние, врабчетата" ще бъде открита на 30 май в галерия "София Прес". Посетителите ще могат да видят оригиналните илюстрации, нарисувани от самия Радичков.
"Ние, врабчетата", е един от най-известните сборници с разкази на писателя.
Той е преведен на чешки, словашки, унгарски, полски, руски, финландски, италиански, немски, френски, корейски и много други езици.
Разказите проследяват историята на групата смели врабчета, които се подготвят за живота и за момента, в който ще разперят крила, за да напуснат гнездото на родителите си.
"Науката е като велосипеда, драги ми господине — каза по тоя повод Драги ми господине, — научите ли се веднъж да карате велосипед, ще знаете да карате велосипед до края на живота си."
Училищно звънче
Йордан Радичков остава в литературната класика с алтернативния си поглед върху ежедневните случки.
Роден е през 1929 година в монтанското село Калиманица.
Започва кариерата си като редактор и кореспондент на вестник "Вечерни новини", като започва да пише кратки разкази, очерци и импресии, за да стигне до сборниците разкази, романите и пиесите.
Радичков не следва канона - неговото повествование е абстрактно, отклонява се от установената норма - факт, поради който прозата му е изключително търсена и ценена, още по времето на социалистическия режим.
„Книгата е написана за деца и за възрастни и я обичам, защото в нея се разказва за врабчета. И смятам, че всички хора, преди да станат големи, да станат важни или да станат значителни, преди това са били врабчета“.
Йордан Радичков
Историите за птичата ривиера, какво представлява играта на врабчета, кой е страшилище за снежните човеци, може ли да сееш плашила, как се лети на заден ход, ходят ли врабчетата на училище, как се стига до Цариград, кой е Драги ми господине, за колко седмици суха храна е нужна, за да се стигне до луната и каква е оная точка в небето, която често забелязваме, са една малка част от света на „Ние, врабчетата“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!