К акво точно значи да си геолог? Дали е само професия или призвание? Нещо средно между Лудия професор и Индиана Джоунс.
Геолог е доста общо понятие като цяло. В науката геология има хиляди направления, с които може да се занимавате – палеонтология, вулканология, полезни изкопаеми и стотици други. Но все пак всички са под обединяващото название – геолог.
Най-общо казано геологията включва всички науки за земята. В нея се изучават континенти, вулкани, скали, въглища, нефт, газ и дори динозаврите.
Но какво е привлекателното в тази странна, но много интересна професия?
Един геолог има много нива на работа. Често работи на открито, на интересни и малко известни места – там събира проби от скали, минерали, почви, вкаменелости на животни и други. Това е свързано с много пътувания, което е наистина привлекателно. Какво по-хубаво от това работата ти да е свързана с пътешествия и то такива, които не се предлагат в туристическите брошури.
Геологът е изследовател, той е откривател, мечтател и мислител. Трябва наистина богато въображение и пространствено мислене, за да бъдеш част от това общество. Да, геолозите са общество. Може да ви се случи да отидете командировка в напълно ново за вас място, но колегите, с които ще работите там, ще ви приемат сякаш се познавате от поне 20 години.
Интересни находки по нашите земи
Палеонтологията е може би едно от най-интересните направления в цялата геология. Палеонтолозите се занимават с изучаването на праисторически животни, които в далечно и близко минало са населявали нашата планета.
Разбира се, най-интересните животинки си остават динозаврите. Веднага ще се запитате имали останки от тези гиганти по нашите земи?
До 2009 година не беше известно да са откривани такива. Някога на лекции ни казваха, че това няма как да се случи, тъй като в периода, в който са живели динозаврите, нашата територия е била дъно на басейн.
През годините са откривани следи и няколко кости, които са били предмет на дълги спорове в научните среди.
- Титанозавър в района на Трън
Да, но с днешна дата вече можем да се похвалим с останки на тези уникални праисторически животни и в България. В района на град Трън са открити няколко находки, за които учените твърдят, че може да се окажат изключително важни за европейската палеонтология.
За една от тях се смята, че е на титанозавър и е датирана на 82-85 милиона години (както знаем се предполага, че динозаврите са изчезнали преди 65 милиона години). Тази находка е наистина изключително вълнуваща, защото това означава, че в далечното минало, по нашите земи са бродили тези величествени животни. Тръпнем в очакване за още подобни и дори още по-грандиозни открития.
- Какво е дейнотериум?
Друга изключителна находка за България е известният дейнотериум, чиито скелет седи изложен в Музея по палеонтология на Софийския университет. Ще се запитате веднага, какво е дейнотериум? Това са гигантски бозайници, за които се предполага, че са праисторическите предшественици на съвременните слонове.
Българският екземпляр, гордостта на всички родни палеонтолози, е с дължина около 7 метра и височина 4,2 метра. Скелетът е намерен през 1965 г. край село Езерово, близо до Пловдив. Негово по-малко копие се намира в Музея по палеонтология в Асеновград.
Как преминава денят на един геолог?
Да си геолог е доста отговорно, особено когато работата ти е свързана и с преподаване. Много е важен начинът по който ще се представи научният материал на студентите, така че, хем да им е интересно, хем да разберат, че това е сериозна дисциплина, която изисква много четене, концентрация и пълно себеотдаване.
През целия ден преподавателят-геолог има лекции и упражнения със студентите, в зависимост от това в каква дисциплина точно преподава. Често тези занятия са свързани с гледането на обекти под микроскоп, разпознаването на различните минерали в скалите, по техните физични свойства или например с изработването на геоложки карти на даден терен.
Понякога, ако някой геолог е късметлия и, разбира се, сериозен в работата си, може да открие нещо напълно ново за света, което е изключително удовлетворяващо.
Далеч не е като по филмите
Разбира се, далеч не е като по филмите – откриваш нещо и хоп печелиш я Нобелова награда, я нещо друго. В реалността се налага да направиш десетки анализи, с които да подкрепиш своето откритие. Това става бавно и трудно, особено ако се изисква по-специфична апаратура, която не се предлага в България. Тогава се налага тези изследвания да се правят извън нашата страна. Започва се търсене на стипендии, по които да се отиде в някой световен университет или лаборатория, а ако това не е възможно, или сам се финансираш, или просто пращаш пробите на някой чуждестранен колега с молба за помощ.
Звучи сложно и трудно, но повярвайте ми, накрая всичко това определено си заслужава, когато този научен труд бъде публикуван и оценен от геоложката общност.
За да си геолог трябва приключенски дух, жажда за адреналин и все пак – отговорност към себе си, другите и околната среда. Освен това е важно да сте в добро психическо и физическо здраве. Често се случва да се работи на малко по-сурови условия – много високи или много ниски температури, вятър, дъжд и други.
Работните дни на геолозите определено са много интересни и наситени с различни емоции. Когато геологът е избрал и да преподава, той често трябва да води своите студенти на практики – това са теренни упражнения сред природата, на точно определени места, за да може студентите да придобият практически опит, а не само да изучават тази сложна наука на теория.
В края на този наситен с различни емоции ден, дали от преподаване, нови открития или например изследователска работа в лаборатория, всеки геолог чувства умора, но онази сладка умора, която е примесена с радост и дори гордост, че именно той е открил нещо ново и уникално, или е запалил искрата на вдъхновение в поне един студент.
Накрая на работния ден си давате сметка как въпреки големите усилия, трудности и перипетии, да си геолог е истинска радост, гордост и дори бих казала призвание.
Вижте още:
Столицата на императриците - от пустош до величие
Асеновата крепост - самотният страж на Родопите
Любопитната история на най-старото висше училище у нас
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!