Сънища и време. Точки на пресичане
„Бях на 17 години. Сънувах сън, който според мен беше пророчески. Стоях в средата на църква с огромен стъклен купол с красиви витражи, през които минаваше светлина. В съня си знаех, че аз съм направила това“, спомня си Ивета Попова и разказва още: „След като се събудих, знаех, че ще се занимавам с архитектура.“
В далечната 1929 година, архитектът Станчо Белковски заминава за Германия със задача – да проучи как са конструирани студентските домове там и да се върне с идея – какво пространство да се създаде за българската студентска общност. През 1931 година, заедно с Иван Данчов, Белковски вижда вече построената сграда, в която ще се извършват научни и културни дейности.
Колкото и странно да звучи, пътят на Ивета Попова, Станчо Белковски и Иван Данчов ще се пресече в една конкретна точка.
Студентския дом в София.
Събитието „FEEL ME EXPERIENCE“
„Изпитвам едно особено влечение към старите, изоставени сгради“, разказва Ивета и допълва: „Те имат собствен живот, носят собствени истории.
Пораждат в мен меланхолия и приятно усещане едновременно“. Миналото лято тя за първи път прекрачва прага на Студентския дом. Веднага се свързва с енергията на мястото и иска да направи нещо за него.
Фасадата, също проектирана от архитектите Белковски и Данчов, е обявена за паметник на културата. За последно обаче, тя е реставрирана през 1999 година.
„Сградата остарява красиво, но е добре да се направи нещо, за да не се разпадне“, разказва Ивета. Именно така в нея постепенно узрява идеята, че иска да даде нов живот на Студентския дом.
Решава, че най-удачното това да се случи не е като разказва за него, а като провокира хората да се свържат с него и го преживеят. И най-удачният вариант това да се случи е чрез сетивен театър.
Именно така се ражда идеята за „FEEL ME EXPERIENCE”, в която всеки един посетител ще може да усети представата си за дом чрез арт инсталация и дизайнерски лабиринт.
Иначе казано, актьори ще преведат публиката през няколко пространства, които ще направят хората съучастници в постановка, която се преживява през всички сетива.
Целта е от една страна хората да си спомнят за това място, което все още е дом за студентите, да оценят красотата му и да се замислят за красивото наследство, което допускаме да се разрушава пред очите ни.
Архитектурата като дом и отражение
Кажи ми в какъв град живееш, за да ти кажа какъв си. Така звучи старата китайска поговорка, ако леко променим думите й, без обаче да променяме смисъла.
Средата ни е пряко отражение на манталитета на общността. Дали тя е замърсена, дали е поддържана. Дали историческото и културно наследство се пази…
„Всички вървим прекалено фокусирани в една точка. Ако отместим поглед настрани и видим нещо повече, вярвам, че можем да направим средата по-добра“, казва Ивета.
Мечтата й провокацията с поглед към миналото да не е единична и само в София.
„В страната има още много архитектурни шедьоври, които са потънали в забрава. Именно такива събития имат за цел да провокират вниманието върху тях“, казва още тя. „Всички тези архитектурни паметници се рушат, съдбата им не щастлива“.
Чрез „FEEL ME EXPERIENCE“ Ивета се надява, че ще погледнем по нов начин на красивите сгради, които имаме в България.
„Надяваме се това събитие да е първото от много други, има много интересни места в цяла България, искаме да ги оживим и да разкажем тяхната история“, разказва за мечтата си Ивета.
Засега онази част от историята, които Станчо Белковски и Иван Данчов са ни оставили чрез Студентския дом, ще има шанс за новите си животи – във всеки един от нас.
Събитието „FEEL ME EXPERIENCE“ ще се случи през месец март, в рамките на само 6 представления в периода 13-22 март 2020 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!