"Цикъл. Край на присъдата".
Това едва ли е заглавие, познато на широката аудитория, но това не е важно. Познато е в Индия и на журито на Академията, което прецени, че проблемът, който се засяга вътре е толкова значим, че заслужава да спечели най-престижната награда в киното.
За момичетата в Индия месечният цикъл е стигма, ужас и сигурна социална сегрегация.
Векът е 21 и за повечето жени по света достъпът до тампони и превръзки е част от ежедневието.
В Хапур, Северна Индия обаче, момичетата никога не са чували, че съществуват санитарни материали, които да им помогнат да се справят с всички ежедневни дейности по време на месечния им цикъл.
А момчетата изобщо не са чували какво е това.
Група жени обаче пристига в селото с машина за биоразградими дамски превръзки.
Това предизвиква истинска революция. Момичетата вече могат да ходят на училище, жените могат да работят...
Режисьор на краткия документален филм е американската режисьорка от ирански произход, Раика Зехтабчи, която след като взе наградата в категорията за късометражен документален филм каза, че не плаче, защото е в цикъл, а защото е спечелила "Оскар".
Филмът е вдъхновен от проект, който има амбицията да помогне и на други момичета по света да не отпадат от училище и от обществения живот заради нещо толкова нормално и естествено като месечния цикъл.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!