А танас Темнилов е име, което може би не сте чували.
Това обаче не важи за международната платформа Peopleandpaintings.com, която по време на глобалната карантина решава да направи онлайн изложба на художници от цял свят.
Кандидатстват близо 400 участници, но едва 28 са селектираните творби.
В една от тях виждаме двама души, които приличат на същества от друг свят, да се разхождат в маково поле.
Картината, която изобразява видение, на ръба между реалността, съня, въображението, фантазията и спомените, е нарисувана от българина Атанас Темнилов и е сред селектираните произведения.
Как стига до този етап на конкурса и как самоизолацията отваря сетивата – за Вдъхновените и Vesti.bg разказва българинът, който пребори с талант конкуренция от цял свят.
Атанас завършва Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив със специалност „Сценичен грим и перуки“, а след това в НАТФИЗ изучава „Сценография“. Животът му винаги е близо до четките и боите, но ги използва зад кадър на телевизионни предавания, сериали и филми.
Рисуването върху платно някак винаги е на заден план.
Периодът на самоизолация обаче променя това. „В дните около Великден попаднах в много дълбоки размисли“, разказва Атанас и допълва: „Това беше времето, в което ни казваха да обърнем повече внимание на себе си, аз четох много литература и започнах да си правя изводи за мен самия – къде приятни, къде не толкова. Дори си спомням, че на Разпети петък рисувах едно разпятие. Личното – не всеки е вярващ, но вижда нещо в тази картина, беше ми интересна реакцията на хората“.
С картините си, Атанас се включва във Фейсбук група, където всеки може да подкрепи художник като си закупи от изкуството му. Докато е в тази общност, негова приятелка му казва: „Знаеш ли, правят конкурс за онлайн изложба, можеш да пратиш няколко картини. Казах си – какво толкова, ще участвам. И без това сега само си седя вкъщи и рисувам“, спомня си Наско.
Изобщо не поглежда колко са участниците, кога е крайният срок… Просто качва във формата за участие няколко свои картини от серията, създадена по време на изолацията.
И спира да следи какво се случва. Тогава обаче му се обажда колежката му. „Знаеш ли, че си селектиран? Казах ѝ – глупости!“
Сега на сайта на виртуалната изложба тече гласуване за най-добра картина сред 28-те избрани. Наградата е символична, но за Атанас важното е, че платформата дава поле за изява пред света.
Картината на Атанас се казва „On the Edge of Reality“.
„Представях си едни безкрайни, много хубави полета – като отвъден свят, но не съвсем.
В началото на тази серия от пандемията хората имаха шлемове. Изобразявам как ние в момента сме се капсуловали, но около нас светът продължава да е красив. И да се случва“, споделя замисъла си Атанас.
Той още казва, че въпреки тежката ситуация в момента, интересът към изкуство е много голям. „Хората искат да им се случи нещо хубаво. И това „хубаво“ е изкуството, това много надъхва и те мотивира да продължаваш“, споделя още той.
Атанас споделя още, че макар в момента да сме физически ограничени – онлайн пространството е прекрасен начин да презентираме това, което правим – с правилния хаштаг и препращане на приятели, една картина може да достигне до повече хора, отколкото можеш да предположиш.
Атанас планира да направи първата си изложба, когато ситуацията го позволи и да обедини серията, създадена по време на пандемията с негови по-стари творби.
И казва още, че никога не планира какво ще рисува. Сяда с една идея, но какво ще види на платното, може би е загадка и за него. Вярва, че пандемията ни е полазала, че живеем в един консуматорски свят, в който има много вещи и предмети, които блокират вдъхновението. Но свободата пред белия лист или празното платно може би е точно това, от което в момента всички имаме нужда.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!