К огато кажем будизъм, всички ние си представяме смирение и шепот на мантри в далечна Азия.
Това е и представата на японеца Гьосен Асакура.
Семейството на Гьосен има будистки храм, за който наследниците на рода са длъжни да се грижат.
Той е 17-то поколение монах, който трябва да поддържа храма и да провежда служби там.
Но в младежките си години Гьосен изпитва чувство на несъгласие: защо точно той? Струва му се досадно и далеч не неговото призвание.
„Беше ми писнало да слушам, че храмът е мое задължение. Смятах храмовете са остарели, скучни, прекалено строги.“, разказва мъжът.
С времето той започва да се увлича по диджейството и електронната музика. Все повече започва да мечтае това да бъде професионалното му поприще за сметка на семейния дълг към древния храм и будизма.
Какво обаче ще преобърне представите му?
Храмът, за който се грижи Гьосен е построен преди 540 години и в него се разпространява словото и учението на Буда.
Основна практика в будизма е медитацията, която води до Нирвана – специфично състояние, при което душата получава освобождение.
Именно това ще се окаже пресечната точка между музиката и религията, която Гьосен ще види и ще промени представата му за семейния дълг.
„Музиката дава различни емоции на хората. Води ги до екстаз.“
След като в младостта си той търси начин да „избяга от храма“, Гьосен работи като диджей и осветител. Именно така разбира, че и вярата, и музиката могат да дават позитивни емоции на хората.
Така той се завръща обратно в храма. Той обаче вижда, че хората, които го посещават стават все по-малко и по-малко.
Тогава му хрумва идеята: да сложи будистките сутри (формула, афоризъм) с техно бийтове и да направи светлинно шоу в храма.
Резултатите са повече от впечатляващи и можете да ги видите тук:
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!