Б ългария крие в себе си множество спиращи дъха гледки и места, които пазят в себе си величествени истории.
Палитрата от внушителни пейзажи вдъхновява режисьорите и хореографи Коста Каракашян и Стефани Ханджийска за създаването на филма „Поглед от ръба“.
Коста Каракашян и Стефани Ханджийска разказват за филма „Поглед от ръба“ в интервю на Силвия Прибиловска за Vesti.bg и „Вдъхновените“
Внушителната лента e заснета на 12 културно-исторически локации из страната и разказва поетична приказка за шестима души, които чрез езика на съвременния танц се борят да открият своето място, принадлежност и общност на фона на спиращата дъха красота на България.
Българинът, който говори чрез танца
„Най-интересното от снимките е как самите пространства и природни места вдъхновяваха движението.
Имахме подготвени хореографии за почти всички локации, но на терен много често правехме промени и оставяхме текстурите, цветовете и звуците от пространството да променят и вдъхновят една по-спонтанна експресия“, споделя Коста.
Тази българка е само на 13, а покорява световните сцени
Двамата режисьори се надяват, че филма ще вдъхнови българската публика да възприемат България по нов начин, и ще я популяризира сред международната такава.
ВИЖТЕ КАДРИ ОТ ФИЛМА "ПОГЛЕД ОТ РЪБА" В ГАЛЕРИЯТА НИ
„Ако след филма хората излязат, и им се прииска да танцуват, значи сме изпълнили целта си“, казват създателите Стефани и Коста.
Локациите, които филмът показва чрез танца са крепост Овеч, скалната арка край Тюленово, Слънчев бряг, Музея на религиите в Стара Загора, Потопената църква до язовир Жребчево, лавандуловите полета до Казанлък, Стария град в Пловдив, Мраморното езеро до Православ, Проходна пещера до Трън и панелните блокове в София.
Българска дизайнерка покорява света на модата
„Община Стара Загора ни даде достъп до Музеят на религиите, който е бил езическо светилище, християнска църква и мюсюлмански храм – Ески джамия. Там използвахме пространството и една медитативна хореография, за да покажем човек, който намира вярата вътре в себе си“, обяснява Коста Каракашян.
В главните роли на филма са изявените съвременни български танцьори Васил Зелямов, Гергана Илиева, Цвета Дойчева, Петър Грудов (заедно с Коста и Стефани), а специално в България от Ню Йорк за проекта пристигат операторът Kevin Chiu и композиторът Jude Icarus. Допълнително в пост-продукцията се включват шотландския DJ с български корени Андро Матюсън и тунизийския композитор Saifeddine Helal.
Българката, която очарова света с таланта си
„Всички участници в проекта са изключително впечатлени от разнообразието и силната енергия на България, която се простира през вековете и отеква през всичките пейзажи, на които сме снимали“, казва още Коста.
Премиерата на „Поглед от ръба“ ще бъде в София на 29 април в Дом на киното в селекцията ART HORIZONS на фестивала за документално кино за изкуство - Master of Art. Филмът се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура” и благодарение на резидентската програма на Derida Dance Center.
От ада до почетната стълбичка: Жасмина и нейният подвиг
Коста Каракашян и американските артисти успешно реализират също така късометражния филм WAITING FOR COLOR, отличен с над 20 фестивални селекции и голямата награда “Люмиер” от фестивала Cinédanse.
Стефани Ханджиийска е хореограф, изпълнител и режисьор, алумни на магистратура “Хореография” в London Contemporary Dance School в Лондон. Тя е носител е на престижната стипендия ATLAS на ImPulsTanz 2019. Работата й като хореограф е селектирана за Dance Umbrella 2020 във Великобритания и номинирана за награда “ИКАР” за съвременен танц през 2017-та година. Стефани е основател и председател на неправителствена организация за танц фондация “Човек с шапка”, която има за мисия за развива съвременния танц и танцовия филм в България.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!