Ж ивотът може и да е безценен.
Но смъртта има цена, или поне в случая на Салман Рушди, тя се увеличава с всяка година.
Писателят, който разгневи мюсюлманския свят, е роден на днешната дата през 1947 година.
Той произхожда от богато мюсюлманско семейство от Бомбай, Индия, като първоначално той има частни учители, които са англичани.
След като става на 13 години, семейството му се мести в Англия.
Ахмед Салман Рушди завършва специалност история в университета „Кекмбридж“.
Ако мислите, че най-успешният писател сред копирайтърите е Фредерик Бегбеде, ще се окажете почти прави.
По-успешен от него е Салман Рушди, който започва кариерата си в две големи рекламни агенции, като създава кампании за някои от най-разпознаваемите брандове в света.
Работата в рекламата му позволява да напише първия си роман „Гримус“. След това той решава, че иска да се занимава единствено и само с литература.
Следват романите „Среднощни деца“ и „Срам“, но книгата, която ще хвърли бомба в мюсюлманския свят – и в живота на писателя, ще се окаже „Сатанински строфи“, излязла през 1988 година.
Едва ли, когато е издавал романа, Рушди е предполагал, че подписва смъртната си присъда. Неговата и на много хора, докоснали се до тази литература.
Повествованието е базирано на апокрифен текст от Корана, чиято достоверност се оспорва. Сура 53 от Корана, „Ан-Наджам“ (Звездата), според някои изследователи на Исляма, е добавена след смъртта на пророка Мохамед и в нея се поставя под въпрос монотеизма.
Строфите са „сатанински“, защото според интерпретацията, Дяволът приема образа на архангел Гавраил и ги нашепва на Мохамед.
Историята на романа проследява съдбата на двама индийски актьори, които оцеляват след терористичен акт, като те се превръщат в олицетворение на Доброто и Злото. Този от тях, който се преобразява в архангел Гавраил се явява на пророка Мохамед, в зараждането на исляма.
В наратива има елементи на магически реализъм и множество религиозни препратки.
Ислямският свят е потресен от книгата и на 14 февруари 1989 година иранският аятолах Рухола Хомейни обявява автора за вероотстъпник и обявява награда за убийството му в размер на 3 милиона долара.
Следват масови протести по света, публично горене на книгата, замеряне на книжарниците, в които тя се продава с коктейли „Молотов“.
Някои от преводачите на книгата губят живота си, убити от религиозни екстремисти.
Животът на Салман Рушди се променя коренно. Той живее под постоянно полицейско наблюдение, а адресът му е тайна, за да не бъде открит.
Постоянното местене от една локация на друга води до разпадане на браковете му, които до този момент са 4 на брой. Писателят има 4 деца.
В едно свое интервю за Natopnal Public Radio Салман Рушди споделя: „Имам усещането, че нещо се обърка в мюсюлманския свят, защото доколкото си спомням, в момента обсадени и разрушени градове като Бейрут, Техеран, Дамаск, Багдад, бяха космополитни, интересуваха се от света и обществата бяха много по-отворени“.
Днес „Сатанински строфи“ е забранена в 12 държави по света.
Наградата за главата на Рушди се увеличава всяка година и в момента надхвърля 11 милиона долара.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!