Т ова е една история за решение на голям проблем, което може да се окаже буквално под носа ни.
Или поне така се надява Мариолан Хелдер от Университета за технологии и околна среда във Вагенинген, Нидерландия.
За Вдъхновентие и Vesti.bg изобретателката разказва повече за разработката, която може да се окаже ключова за бъдещето и околната среда.
Как започва всичко?
Мариолайн и нейният екип започват проекта Plant-e като научна разработка в университета, докато са докторанти, заедно със своя преподавател.
В последствие обаче те посвещават цялото си време на идеята, защото започват да откриват все повече смисъл в нея. И искат да я изведат на пазара, колкото се може по-бързо.
Какво представява Plant-e?
Звучи невероятно, но е факт: нидерландската група учени открива, че от процеса на растеж на растенията може да се произвежда електричество.
Как става това? Чрез фотосинтезата, растението произвежда органична материя, която използва при растежа си.
Част от тази материя обаче се оказва излишна и растението я изхвърля в почвата. Там, около корените на растението, бактериите разграждат органичния материал.
По време на разграждането, се освобождават електрони, под формата на биологичен отпадък. Технологията Plant-e превръща тези електрони в електричество.
За трудностите и увереността
Мариолайн е в София с екипа си, за да представи разработения от тях продукт на фестивала Webit. Те се надяват да намерят инвеститори, с които Plant-e да стъпи сериозно на пазара.
Но какво стои зад този почти 5-годишен непрекъснат труд? "Грижата за околната среда", казва Мариолайн и допълва: "Всички знаем, че идват няколко много големи предизвикателства за човечеството в близко бъдеще и едно от тях е промяната в климата. И аз съм изключително отдадена на това да подобря нещата."
"Ако засаждаме повече растения, това означава, че ще намалим въглеродния диоксид. А ако успеем и да произведем електричество от това - на практика ще имаме производство на енергия без вредни емисии. И това може да се окаже революция."
По пътя към реализирането на мечтата обаче Мариолайн и екипът й срещат трудности. Като всички учени - те искат технологията им да се развива по-бързо. Но това не е толкова значимият проблем, колкото факта, че разработката е нестандартна и е извън рамките, в които често се опитват да ги поставят.
Тя обаче иска да реализира технологията максимално близо до първоначалния й вид.
"Не се отказвам от идеята си, защото смятам, че може да промени света към по-добро."
Съветът на Мариолайн към всички, които имат подобни идеи, които са "извън кутията" е да не спират да вярват в това, което правят.
"Много хора ще се опитата да ви накарат да се чувствате, все едно не сте на прав път. Послушайте инстинкта и вътрешния си глас. Те няма да ви подведат. Ако имате усещането, че това, което правите е правилно - то вероятно е такова."
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!