"Щастието е работа като всяка друга"
"Мечтите са сила"
"Ако искаш да промениш случващото се около теб, промени това, което се случва вътре в теб"
Във видеото по-горе вижте: българската фотографка, която променя 3 държави.
Това не са мисли на известни личности. Ако бяха такива, вероятно щяха да се радват на хиляди споделяния в социалните мрежи.
Цитати те са от група българки, снимани в кварталите "Тракия" и "Прослав" в Пловдив.
Авторът на фотографиите е Германката Симоне Гилгес, която посвещава част от творчеството си на жените.
Целта на снимките е те да бъдат направени в периферията на града, а после, заедно с посланията да бъдат разлепени на централни места. За да може повече хора да ги видят и да почерпят вдъхновение да променят живота си.
Първото нещо, което Симоне казва е, че обича да идва в София, напомня й на Берлин някога - когато партитата са били ъндърграунд и градът се е радвал на обединението и свободата си.
Симоне е артист, който има солидна биография и още по-ясно изразена позиция.
Тя идва в Пловдив като част от инициативата на Български фонд за жените - "Усещане за град" в рамките на домакинството на Пловдив като културна столица на Европа.
В рамките на няколко часа Симоне снима в квартал "Тракия" няколко жени от България, които трябва да споделят посланието си.
Това, което впечатлява Симоне е, че те са с различни професии, образование и среда, но всяка една от тях има какво да каже на света.
Един от моделите, Юлия, която е преводач, казва след фотосесията, че ако работиш върху себе си, няма да виждаш светлината в тунела, а ще бъдеш светлината.
Фотографията и изследването на жените са отвеждали Симоне в различни точни по света.
Една от работите й сравнява жените в Дакар с жените в Берилин.
Колкото и да е странно, фотографката казва: "Германците се оплакваме много повече от хората в Сенегал, въпреки че те имат по-труден живот". Въпреки бедността си, хората в Дакар винаги й казвали - "Не се тревожи, нещата ще се наредят". Фотографите от Европа често са се фокусирали върху негативната страна на Сенегал.
Симоне избира да използва един подход навсякъде - да снима хора, които не влизат в рамките на общоприетата красота, но след като се погледнат да си кажат, че са красиви.
Именно това е част и от философията й за равенството.
"Жените в Германия имат повече самочувствие от тези в България", споделя наблюденията си фотографката и допълва: "Гледам как 20-годишният ми син общува с жените. Уважението, с което ги третира се дължи и на тях самите, те го изискват".
Дали обаче тя е видяла това в българките? Ако ги сравним с жените от Сенегал, са по-освободени, но не и в сравнение с тези от Германия.
Въпреки това, Симоне вярва, че жените са борбени.
Когато й казваме, че има поговорка - "Скромността краси човека" и че тя често се повтаря у нас, тя казва: "Да бъдеш силен също означава да бъдеш красив". За жените Симоне казва, че независимо откъде са - Германия, Сенегал или България, те имат нещо общо.
"Ние не воюваме с мускули. Нашата сила е в нежността. Да бъдеш нежна, не означава, че не си с корав характер. Ние не печелим със сила. Правим го по интелигентен начин."
Снимките, които се случват в периферията на Пловдив, в "Тракия" са метафора на житейската ситуация на много жени.
Те присъстват, но периферно в живота. Симоне споделя, че дори и в по-крайните квартали на Белин, в които може да се срещне бедност, те имат самосъзнанието, че могат да постигнат повече. Защо това е така - според фотографката голяма роля имат медиите в страната, които окуражават жените.
"Натъжавам се, когато виждам, че хората не са третирани еднакво добре. Радвам се, когато виждам, че при по-младите поколения нещата се променят."
Симоне се надява, че хората ще видят снимките и посланието на българските жени и ще се вдъхновят от тях. "Зависи от теб да промениш ситуацията си, надявам се докато жените минават да го прочетат."
"Жените, които участваха в проекта бяха горди. Което ме прави щастлива."
"Не исках да показвам негативната страна на жените. Исках да повдигна духа им чрез работата ми. Това е нещо, на което Африка ме научи."
Симоне споделя с жените в България собствения си опит. "Можете да бъдете красиви и силни едновременно. За да можем да ходим на работа, да се грижим за дома и децата, да се занимаваме с толкова неща едновременно, означава, че сме много по-интелигентни, отколкото смятаме."
А жителите и гостите на София могат да видят посланията на българските жени на улица "Княз Борис I" №39.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!