П ознаването на историята е важно.
Това движи нацията напред, във всеки един план.
Незабележимо, но убедително, все повече българи в действителност не само забравят, но и нямат желание да се докосват до историята на своите предци.
Корените на този проблем са дълбоки и далечни, а решението определено е дългосрочно.
Днес ще ви запознаем с един български писател, който от години черпи вдъхновение за своите романи именно от богатата и цветна българска история.
Днес на Шипка е положен първият камък на българската свобода
Бойко Беленски е роден в София през 1952 г., завършва Висшето военно училище във Велико Търново, носи титлата на доктор на историческите науки.
Беленски е един от основателите на българската секция на AIEP (Международната асоциация на писателите криминалисти). Той е и член на Съюза на българските писатели.
Бащата на народа, пред когото българите плакаха
Автор е на десетки романи с различна жанрова характеристика.
През последните години като своя мисия Бойко възприема съживяването на велики личности от българското минало в исторически романи.
Беленски успява да вдъхне живот на редица знатни българи в романите си „Възмездието на Телериг”, „Съзидателят Кан Омуртаг”, „Цар Калоян”, „Кан Тервел – Спасителят”, „Стамболов: воля за държава” и прочие.
В ранните вечерни часове на 12 ноември в Общинския културен институт „Красно село” се състоя премиерата на поредния роман на Бойко, вдъхновен от българска историческа личност.
Този път в центъра на събитията е един от основоположниците на българската борба за национално освобождение – Георги Стойков Раковски.
„Прозренията на Раковски” е едно литературно, но и историческо съкровище.
Не само заради необикновения талант на Бойко да слага всяка една дума на точното ѝ място и да описва хора и случки по такъв начин, че те да оживяват мигновено пред погледа ти.
„Прозренията на Раковски” е роман, който носи изключителна историческа стойност.
Беленски успява да се възползва от фактите, които архивите пазят за великия революционер, и ги подкрепя със своето уникално въображение, така че образът на Раковски да придобие една съвършена цялост.
От времето, когато Вазов е величаел великите българи от миналото, са изминали десетки години, дори век.
Малко хора са се осмелявали да поставят фигурите на велики царе, военачалници и революционери в контекста на исторически роман.
Да, Бойко Беленски е смел човек и смел писател.
Колкото и да си говорим за „Прозренията на Раковски”, няма да бъде достатъчно. Това обаче безсъмнено е книга, която всеки българин, ценящ историята и произхода си, трябва да има в своята библиотека.
Вазов обрисува образа на Раковски със следните думи:
"мечтател безумен, образ невъзможен, на тъмна епоха син бодър, тревожен... нещастен мечтател, апостол и воин".
Такъв ще го разпознаете и в романа на Бойко Беленски, със своите емоционални катаклизми, личностни катарзиси и любовни тегоби.
Тук не става дума за болезнен патриотизъм, а за една мечтателска и добронамерена препратка към едни отминали, но славни за България времена, които си струва да помним.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!