5 февруари, 1936 година, Ню Йорк.
В Раволи Тиътър се състои премиерата на филма „Модерни времена“ на Чарли Чаплин.
Самият той не присъства на събитието, вече близо 5 години великият режисьор, сценарист и актьор не се появява на премиерите на собствените си филми, главно защото не може да си пробие път от тълпата, която го обожава и иска да се докосне до идола си.
„Модерни времена“ ще се окаже и краят на една епоха. Това е последният „квази-ням филм“ на Чаплин. Бунт срещу несправедливата система, вдъхновен от голямата депресия, в която е потънала Америка.
Сюжетът проследява неволите на един от хилядите работници, коти са останали без работа по време на икономическата криза в Щатите.
Героят на Чаплин е работник на поточна линия, който в следствие на бърнаут попада в болница, но… губи работата си.
Случайно попаднал на протест, след като се възстановява, властите го набеждават за комунистически лидер и така той попада в затвора.
След като излиза от там, героят на Чаплин работи какво ли не, опитвайки се да създаде семейство с бездомно момиче и борейки се с „модерните времена“, в които човешката личност трябва да премине през всякакви препятствия, за да оцелее и да се съхрани.
Вдъхновението
Филмът, освен бунтът на Чаплин към системата, която превръща света в едно все по-малко хуманно място, е вдъхновен Голямата депресия през 30-те години на миналия век и разговор между Чаплин и Махатма Ганди за ролята на технологиите в живота на човека.
Третият много важен „елемент“, който завършва картината е една среща, която ще се окаже знакова за творчеството - и това е срещата с Полет Годар.
За първи път той вижда току-що разведената Полет по време на среща на яхтклуба, на който Чаплин е сред председателите. Начинаещата актриса моли за съвет – дали да инвестира всичките си пари в дублираното кино.
Вместо да й каже какво да прави с парите си, Чаплин й казва нещо съвсем различно – да си смени цвета на косата. До този момент, Полет е бляскава блондинка, но след предложението на Чаплин, тя става брюнетка.
След това запознанство, Чаплин я избира за главната роля в „Модерни времена“.
Истината е, че всички съвременници описват Полет като изключително самостоятелна, смела и вдъхновяваща жена с много силна воля.
Вероятно тези качества впечатляват и Чаплин, като според критиката, образът й на бездомното момиче е написан буквално като мъжката версия на самия Чаплин.
Двамата стават неразделни, като без да мисли много, Полет заживява при Чаплин.
Холивудската преса буквално полудява от новата светска двойка, почти всеки ден колоните на вестниците са пълни с нови клюки за двойката.
Чаплин е толкова влюбен, че купува на новата си съпруга яхта, за да има как да прекарват заедно уикендите далеч от светския шум.
Внезапната поява на Полет ще се окаже важна по още една причина.
Освен че е главна героиня в последния ням филм на Чаплин, Полет е първата главна героиня в първия дублиран филм на великия артист – „Великият диктатор“.
Макар и връзката им да не оцелява, влиянието на Полет и над двата филма за Чаплин се смята за ключово.
Двама срещу света
Една от най-красивите финални сцени в киното е може би последната сцена от „Модерни времена“.
В нея двамата герои – Елън и работникът, сами, останали на практика без нищо, вървят заедно по пътя, на фона на залязващото слънце.
Двама срещу целия свят, те се опълчват на модерните времена, в които човекът губи душевността си.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!