Писателят, рисувал с думи историята на Балканите
Източник: Getty Images/Guliver
0

М алко са примерите от нашия Балкански регион, които да ни носят гордост, че сме се родили именно тук, на това райско парче земя. Още по-малко пък са примерите, които са световно и безпрецедентно признати, доказано повлияли историята на човечеството.

Един от тези ценни примери е Иво Андрич – писателят, описал тъжната съдба на Босна и Херцеговина в своите произведения и разказвал за сътресенията на Балканския полуостров.

Източник: Getty Images/Guliver

Ходене по мъките

Андрич се ражда на 9 октомври 1892г. в село Долац в община Травник, която тогава се е намирала в рамките на Австро-Унгария. Днес, общината е част от Босна и Херцеговина. Майка му Катарина Андрич го ражда в Долац, докато е на гости на роднини.

Когато е само на две години, малкият Иво остава без баща, който умира от усложнения в следствие на туберколоза. Без съпруг, следвана по петите от безпаричието, майката на Иво се принуждава да го изпрати във Вишеград, където леля му и чичо му го отглеждат.

След като завършва основното си образование, Андрич веднага заминава в Сараево при майка си и там се записва да учи в най-старата босненска гимназия. Още докато е ученик, той е политически активен и се интересува от най-актуалните въпроси, касаещи състоянието на западнобалканските държави.

Андрич притежава бунтовнически дух и страстно търси справедливостта във всяка една ситуация. Въпреки това в своите произведения се стреми да потуши призива на своето “огнено Аз”, за да бъде маскимално обективен спрямо събитията, които описва.

Още като гимназист Андрич започва да пише поезия, а през 1911г. в босненския вестник за литература Bosanskoj vili публикува първото си стихотворение – U sumrak.

Андрич е категорично негативно настроен срещу Австро-Унгария и подкрепя освобождението на народите от северозападните Балкани.  

Благодарение на стипендията, която получава, от хърватското културно дружество „Напредък” през 1912г. Андрич става студент във Философския факултет на Кралския университет в Загреб.

Година по-късно писателят се премества във Виена, където слуша лекции по история, философия, литература. Климатът там обаче не му понася добре и той често се разболява от пневномия. С влошаването на здравословното му състояние желанието му за живот изчезва.

Той постепенно губи надежда и не вижда перспектива в живота си. В писмата си до близък приятел от този период той пише, че се чувства „уморен и слаб” и усеща сякаш е „наказан за всички грехове”, които е извършил и ще извърши.

С помощта на своя гимназиален учител Тугомир Алаупович следващата година отива в Краков, където учи интензивно полски език и не спира да пише „стихотворения в проза” – жанр, който му е много любим. През юни 1914г. шест от неговите стихотворения са публикувани в сборника „Хърватска млада лирика” на Дружеството на хърватските писатели.

Първата световна война

На 28 юни 1914г., след като чува новината за атентата в Сараево, Андрич веднага опакова багажа си и се завръща вкъщи, воден от идеала да се бори за родината. Малко след пристигането му в Сплит той е заловен от австрийската полиция.

Воден е в затворите на Шибеник и Марибор, като през цялото това време не спира да пише, защото в литературата намира своята най-голяма утеха. За Андрич се казва, че въпреки ограничаването на темите му в географски план (той пише най-често за родната си Босна), значението на творбите му е глобално.

След излизането му от затвора, Андрич е изпратен в лагерите на Овчарево и Зеница, където остава до лятото на 1917г. Отново се разболява и заминава за лечение в Загреб. В хърватския град писателят посреща разпада на Австро-Унгарската империя и създаването на Кралството на сърби, хървати и словенци.

Политическите възгледи на Андрич са в подкрепа на обединението на народите от Западните Балкани и той посреща с недоволство всеки един конфликт вътре в държавата.

Загреб обаче започва да поттиска волния дух на писателя и той предприема ново преместване. Този път Андрич заминава за Белград, където е приет топло и се чувства добре.

Писател-дипломат

През 1920г. писателят започва да развива своята кариера на дипломат, като е изпращан за консул в различни градове в Европа– Ватикана, Букурещ, Грац, Марсилия, Мадрид, Женева. Междувременно не спира да твори и негови разкази се издават постоянно с помощта на Сръбската академия на науките и изкуствата.

Андрич стига дори до позицията на заместник-министър на външните работи през ноември 1937г. Същата година получава и високи държавни отличия от Полша и Франция.

На 1 април 1939г. Андрич е обявен за пълномощен министър и извънреден посланик на Кралство Югославия в Берлин. Със заплитането на Втората световна война писателят подава оставка през ранната пролет на 1941г., но тя не е приета от властите в Белград.

На 25 март същата година Андрич, като официален представител на Югославия, е принуден да подпише Тройния пакт. Ден след бомбардирането на Белград – на 7 април 1941 г., Андрич, заедно с персонала на Посолството, напуска Берлин. Той отказва предложеното място за укриване от немската страна и отива в Белград.

Източник: Getty Images/Guliver

Докато трае войната, Андрич отказва да публикува свои произведения, но не спира да пише. Отказва и пенсията от министерството. Живее като квартирант в дома на адвоката Брана Миленкович.


Непреходни цитати от творбите на Иво Андрич:

„Има три неща, които не могат да се скрият – казваха османлиите, – а това са любовта, кашлицата и сиромашията.“ – „Мостът на Дрина“

„Животът ни връща само това, което даваме на другите.“ – „Ex Ponto“

„Странно е колко малко ни е нужно, за да бъдем щастливи, и още по-странно е колко често именно това малко ни липсва!“  – „Ex Ponto“

„… човек често мисли, че чува онова, от което се бои или на което се надява …“ – „Мостът на Дрина“


Животът му след Втората световна война

След войната Андрич се занимава предимно с просветна дейност. През 1958г., когато е на 66 години, се жени за дългогодишната си любов Милица Бабич, вдовица на Ненад Йованович. Пръв подписва Новосадския договор за сърбохърватския книжовен език.

„За епическата сила“, с която е „оформил мотивите и съдбите от историята на своята страна“, Иво Андрич получава през 1961 г. Нобелова награда за литература. С беседата си „За разказа и разказването“ (O priči i pričanju), в която е изложено неговото писателско верую, на 10 декември 1961 г. той благодари за признанието.

Цялата сума от Нобеловата награда дарява на библиотечния фонд на Босна и Херцеговина. Търсен е много и е канен в редица държави, но в последните години от живота си той огранича посещенията си зад граница.

На 13 март 1975г. отлита душата на един човек „неугледен и скромен, човечен до безумие”, който с красотата на своите думи успява да докосва сърцата на хората.

В негова чест режисьорът Емир Костурица, който е голям почитател на писателя, изгражда във Вишеград, в близост до моста на Дрина, обособена част от града, наречена „Андричград“.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

Свят Преди 6 часа

Мицкоски ще води делегация в САЩ

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 7 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 9 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 10 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 11 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 11 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 12 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 12 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 12 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 12 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

<p>Химическите заводи на Путин са в пламъци (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Химическите заводи на Путин са в пламъци, а ракетите ATACMS нанасят удари в Русия

Свят Преди 13 часа

Украйна до голяма степен използва собствени безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, за да атакува жизненоважни обекти на Русия

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 13 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

България Преди 13 часа

В неделя и понеделник са наказани над 20 водачи

<p>Гуардиола и съпругата му се развеждат</p>

Мениджърът на „Манчестър Сити“ Пеп Гуардиола и съпругата му се развеждат

Свят Преди 13 часа

Двамата живеят разделени от близо пет години

<p>Руски шпионин от ФСБ е открит мъртъв (СНИМКИ)</p>

“Беше целият в кръв“: Руски шпионин от ФСБ е открит мъртъв в Москва

Свят Преди 13 часа

През последните години няколко служители на ФСБ са загинали при подозрителни обстоятелства