К акво е улично изкуство или стрийтарт? Може би в съзнанието на всеки един от вас изплува конкретен пример на нестандартни картини или изображения по стените на сгради и междублокови пространства. И донякъде ще бъде прав, защото стрийтарт е изкуство, което се реализира и развива на открити обществени места.
Уличното изкуство е вид проява, която носи своите положителни черти, въпреки че на много места по света все още се определя като вандализъм. Но всъщност има невероятни художници, които знаят как да съживят и превърнат празните стени и пространства в истински шедьоври. От една страна те са иновативни и мащабни, от друга - лесно и достъпно подстрекават хората към гражданска активност, социален диалог и себеизразяване.
“От вандализъм до изкуство” е изложба, която проследява еволюцията на български и холандски графити артисти от улицата до галериите. Тя ще бъде открита на 1 септември от 19 ч. в столичната галерия Doza.
Екипът на Sofia Graffiti Tour разказва повече за изложбата и уличното изкуство в интервю на Силвия Прибиловска за Vesti.bg и “Вдъхновените”
Българинът, който говори чрез танца (ВИДЕО)
“Уличното изкуство отдавна е в галерийните зали. С изложбата вкарваме не графитите, а артистите в галерията. В ежедневието си, те са навън и рисуването върху платно е предизвикателно. Вдъхновението ни е в това да се опиташ да вкараш в рамка творчество, което излиза извън нея”, споделя основателят на Sofia Graffiti Tour Цветан Бизев.
"ОТ ВАНДАЛИЗЪМ ДО ИЗКУСТВО" В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Изложбата има за цел и да вдъхнови младите български графити артисти и да им покаже, че рисуването може да стане тяхна професия.
Никога до сега: графити в Националната ни галерия
Голяма заслуга за цялостното създаване на изложбата има и посолството на Кралство Нидерландия в България. Графити и стрийт арт културата в нидерландските градове е изключително добре развита.
“Вело инфраструктурата им се състои от множество тунели и подлези. Те са превърнати в галерии на открито чрез графити и стрийт арт творбите по тях, които са създадени по време на специални събития”, разказва Цветан.
Пламен Петков, който превръща огъня в изкуство
Графити и стрийтарт културата са част и от градовете в България.
“Много от графитите намират разрешение на въпроси, които иначе трябва да се поемат от управленските нива - издраскани фасади да бъдат изчистени. Когато подобни сгради бъдат изрисувани, хората харесват графити и стрийт арт, защото носи промяна в иначе още соц изглеждащите градове. Все по-популярно средство за промотиране на града е графити и стрийт арт, но за съжаление в България няма свободни стени за рисуване и не се дава възможност за изява извън разрешените проекти от общините”, посочва Цветан.
Българката, която очарова света с таланта си
Освен екипът на Sofia Graffiti Tour (Цветан Бизев, Стела Каменова и Николай Бизев) куратор на изложбата е и холандската стрийтарт легенда Nash, чийто уникален стил става разпознаваем благодарение на множество проекти по целия свят през последните 30 години. Сред българските артисти, които ще бъдат представени са Nasimo, Xpome, Arsek & Erase и др. Откриването на 1 септември ще срещне публиката и с холандския творец Turmoil, който ще нарисува на живо стената, прилежаща на галерия Doza. Музикалното оформление е от знаковия за уличната култура - DJ Skill.
Sofia Graffiti Tour e платформа за турове, работилници, графити и стрийт арт проекти, чиято цел е да представя и обогатя градската среда. Екипът стартира през 2016 г., като пионер в градските турове, показващи улично изкуство. Sofia Graffiti Tour предлага професионални графити услуги и работи с български и чуждестранни стрийт художници за облагородяване на средата около нас.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!