Благовеста Пугьова е социален предприемач. Освен че е успешен мениджър с опит в различни компании, каузата, която наистина я вълнува е доброволчеството, затова и остава доброволец във фондация “Подарете книга”, на която е основател и председател. Временно поема и длъжността изпълнителен директор на платформата TimeHeroes.
Работата ѝ в сферата на доброволчеството ѝ носи различни отличия като грамота “Човек на годината” на БХК. Включена е и в селекцията “40 до 40” на “Дарик радио” и “30 под 30” на сп. Forbes.
Днес тя разговаря с Vesti.bg и Вдъхновените за каузите, хората, които носят искрата в себе си и вдъхновението от добре свършената работа
Срещи, които променят
Кариерата на Благовеста започва в Нова телевизия и предаването „Отечествен фронт“. Там тя се среща с деца, настанени в институции, изпаднали в тежки житейски ситуации.
„Имаше момичета, които проституираха на 15-16 години и момичета на същата възраст, които избягали от дома живееха с 60-годишни мъже.
Имаше момчета с агресивно поведение, които без да са за там отиваха в още по-агресивните поправителните училища и деца, които пиеха мастика в кварталната кръчма, защото някой ги черпеше, за да им се подиграва“, разказва Благовеста и допълва: „След тези срещи си тръгваш с неистовото желание с нещичко поне да промениш света им.“
Така, съвсем наивно, по нейни думи, Благовеста решава да подарява книги на децата, като смята, че те веднага ще започнат да ги четат. Оказва се, че греши.
Грешката, която води до откритие
Именно тази грешка я води към друга идея: тя забелязва, че децата и доброволците започват да общуват и неизбежно стават приятели, а това е ключово за децата, настанени в институции.
Така инициативата остава с името „Подарете книга“, но каузата е свързана с подаряването на време на тези деца. И фактите са на лице.
„Беше безспорно, че доброволците, които бяха дошли при децата и станаха техни приятели в това време наистина ги променяха към добро. Децата започваха да стараят, имайки онзи значим възрастен край тях, който има очаквания и надежди за тях.“
Благовеста споделя, че не е очаквала „Подарете книга“ да достигне национален мащаб. Има ли рецепта за това как да „запалиш“ някого по идеята си? Самата тя няма точен отговор, смята, че може би наивността и решителността й са ключ. Или хората, които носят искрата в себе си се срещат и тръгват заедно.
Ако не избереш кауза, каузата те избира
Съдба или чиста случайност е посоката, в която поема Благовеста? Може би комбинация от двете.
„Никога обаче не съм търсила кауза, в която да се включа – просто срещнах едни деца, на които непохватно се опитах да помогна, а после се научих да се справям с тази си непохватност и после изведнъж разбрах, че има още 500 човека край мен, които правят същото. Не може да няма някаква магия в това.“
Книги за по-добър живот
Защо книгите са важни за децата, особено за тези от тях, които не растат в семейна среда?
Според Благовеста книгите помагат да мечтаят, но и могат да им помогнат да направят вътрешния им свят по-силен, за да се справят с външния: „Колкото и да е трудно, продължаваме да се опитваме да вдъхновим децата да четат. Има една друга важна страна на книгите при нас – те са символ на образованието и знанието и с фокуса върху тях искаме да научим децата, че за да се справят със света навън, трябва да учат много, защото когато станат на 18 години държавата няма да е задължена да се грижи за тях и ще им е много, много трудно.“
Силата на думите
Най-хубавото нещо, което Благовеста е чувала? „Моят доброволец е Иван“, например. За тези деца думата доброволец вече има друго значение, то е смесица между приятел, ментор, батко, кака, кръстник и понякога дори родител, и всичко това се събира в една дума – доброволец!“, споделя тя.
Благовеста не спира да се вдъхновява и не се отказва заради усмивките и сигурността на децата.
За Благовеста не е задължително всеки от нас да има кауза. „Но пък е красиво когато виждаш хора с тези ценности като теб – такива, които не биха си затворили очите, ако видят някоя кауза така оставена на пътя.“
Вижте повече за каузата на Благовеста тук.
Разговорът с Благовеста е част от Седмицата на героите на Time Heroes.
Всеки, който иска да стане доброволец, но все още не е открил своята инициатива може да се вдъхнови и да я потърси на TimeHeroes.org
Четете още:
Когато фолклорът и електронното звучене се слеят - се случва това
От втора работа към собствен бизнес - пътят на Ирина
Коя е българката, призната за топ фотограф в САЩ
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!