С помняте ли си за чичо Скрудж – фатално стиснатият анимационен герой, който обичаше да се къпе сам в морето и от пари?
Тези, които си спомнят литературния герой Ебенизър Скрудж – старият стиснат мъж, който не иска да празнува Коледа и да разхищава богатството си, ще разберат, че именно той вдъхновява рисувания герой. Срещаме го за първи път в новелата „Коледна песен“ на Чарлз Дикенс. Това е и едно от най-четените и издавани коледни литературни произведения в света.
А неговият главен герой – господин Скрудж е вдъхновен не от кого да е, а от… бащата на писателя.
Да, точно така. Макар и да е признат за един от най-обичаните и популярни творци още приживе, Чарлз Дикенс има трудно детство и младини, преминали под знака на бедността.
А Джон Дикенс, бащата на писателя, ще се превърне в първообраза на един от най-известните литературни персонажи в историята.
Чарлз е второто, от общо осем деца в семейство Дикенс.
Той е роден в пристанищния град Портсмъд, където бащата е чиновник.
Чарлз учи в частно училище и по всичко изглежда, че той ще има детство-мечта. Всичко това обаче рухва, когато Джон е уволнен от служба и цялото семейство се мести в Лондон. Там, вместо да ограничи разходите си, бащата започва да живее много над възможностите си и скоро вкарва цялото си семейство в дългове.
Така, той влиза в затвора, а след това там попадат и останалите пълнолетни членове на семейство Дикенс.
Чарлз, който тогава е едва на 12, отива да живее при семейна приятелка – Елизабет Ройланс.
Макар и да е дете, той вече няма право на безгрижие. Вместо да ходи на училище, започва работа във фабрика, където лепи етикети върху кутии с боя за обувки.
Тежките условия на труд завинаги се запечатват в съзнанието на момчето, като години по-късно ще послужат за сюжети на неговите произведения.
Докато работи във фабриката, една от бабите на Чарлз умира и оставя немалко наследство. Дълговете на фамилията са разплатени и семейството отново е заедно.
Вместо обаче да го върне обратно на училище, майката преценява, че за доброто на семейството, момчето трябва да остане на работа.
Скоро след това отново се връща на училище, но мястото, където е записан, е известно с жестокостта на преподавателите към учениците. Събитията там стават основа на романа „Дейвид Копърфийлд“.
За младежа следва още един удар. През 1830 година той се среща с първата си голяма любов – Мери. Семейството й обаче смята, че Чарлз е неблагонадеждна партия за дъщеря им и изпраща момичето в Париж, за да раздели двойката.
За трети път съдбата нанася удар на Чарлз, когато една от мечтите му буквално се сгромолясва. Повече от всичко младият Дикенс желае да бъде актьор. След използване на познанства, успява да си уреди прослушване в Ковънт Гардън. В деня обаче, той се разболява тежко и не може да се яви.
По всичко изглежда, че той е всичко друго, но не и галеник на съдбата.
Но, както обикновено се случва в живота, в замяна на едно – получаваш друго.
С Дикенс се случва именно това. На него са отредени почести и слава – но не на сцената, а благодарение на думите.
Той става политически репортер и така се раждат „Очерци от Боз“ – политически скечове, събрани в издание. Те се радват на много голяма популярност, поради което Дикенс започва нова серия публикации по карикатури. Това пък дава началото на „Посмъртни записки на Клуба Пикуик“.
Следва романът „Приключенията на Оливър Туист“, който също се радва на огромен успех.
Една от най-обичаните и популярни творби на автора обаче остава „Коледна песен“.
За първи път излиза на пазара на 19 декември 1843 година.
Литературното произведение става толкова успешно, че дори и днес то продължава да е основа за редица холивудски филми и театрални пиеси.
Писателят го създава след първото си завръщане от Америка. Той е потресен от факта, че там все още има робски труд. След завръщането си в родната Англия, той става свидетел на тежките условия във фабриките в Манчестър. Така, Дикенс иска чрез това произведение да нанесе тежък удар на несправедливостта и социалното неравенство.
„Коледна песен“ представя живота на Ебенизър Скрудж, нечовечен скъперник, който е обречен да умре сам, ако не се промени.
Именно чрез този образ, Дикенс иска да внуши идеята за хуманност и повече съпричастност към нуждаещите се.
Студенината и нечовечността на Скрудж са променени от Духа на Коледа, който показва ще е животът му, ако не се промени.
Този сюжет вдъхновява респектиращ брой филми, сред които: „Коледната песен на Мъпетите,“, „Коледна песен“, „Призраци на бивши гаджета“, „Скъперникът“ и още много други.
„Коледна песен“ е най-издаваната творба на Дикенс.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!