Т ова не е просто част от българската история, а история, която може да разпали въображението. Достойна е за роман, филм и... се случва на една българска нива.
Да, точно така.
Едно от най-големите български златни съкровища се "излиза" на повърхността по време на земеделска работа в село Кастана.
Ето я красотата на Преславското съкровище
Докато разорават нива, селяни намират златни накити. Веднага след това - ги скриват.
Вижте кадри от Преславското златно съкровище във видеото на Живко Константинов.
Тайната за златото обаче не може да остане запазена за дълго време.
Съвсем скоро за скъпоценната находка се разчува - властите изземат украшенията, а на следващата година, в местността започват разкопки.
Археолозите проучват полуземлянка, в която има каменна печка. В нея те намират дървено сандъче.
Това, което те откриват вътре, надминава и най-смелите им мечти.
Там има накити от злато, перли изумруди и кристали.
Главен асистент Андрей Аладжов обяснява, че вероятно те са скрити по време на завладяването на втората българска столица от император Йоан Цимисхи.
Кой е бил собственикът? Как са попаднали тези истински произведения на изкуството в каменна печка? Кой ги е донесъл в България?
Въпросите са много, а отговорите почиват в булото на миналото.
Теориите на учените-историци са няколко.
Снежана Горянова, археолог, обяснява, че основното предположение сочи, че накитите са принадлежали на византийската принцеса и българска царица, съпруга на Петър I - Мария, а би могло да бъде дори военна плячка на някой войник.
Всички тези варианти могат да разпалват въображението ни все повече, но едно е сигурно и това са научните анализи, които сочат епохата, към която е принадлежало съкровището - 9-10 век.
Една от най-зашеметяващите находки от средновековната история на България можем да видим в Националния археологически музей.
Освен златните накити, там са изложени и керамични изделия от Велики Преслав, които интригуват с красотата си, а корените на това изкуство могат да бъдат проследени чак до Близкия Изток.
Важността на тези находки не е в каратите или скъпоценните камъни, а в нещо друго - те показват развитието на занаятите и развитието на естетическия вкус по нашите земи от този период на историята ни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!