„Разходка в миналото, направена със съпричастност и емпатия.“
Това казва Яна Узунова за изложбата, която може да ви разсмее, да ви трогне и да ви накара да бъдете по-любопитни към българското минало.
ВИЖТЕ ЛИЦАТА НА ХОРАТА ОТ БЪЛГАРСКОТО МИНАЛО В СНИМКИ
„Тодор Славчев фотоархив“ ще ви покаже множеството лица на хората, които правят България такава, каквато е.
България е хората
Макар и да ни гледат от миналото, хората от снимките питат кои сме ние и в същото време ни дават отговори.Техните емоции, останали запечатани завинаги ни показват, че радостта, както и болката са част от живота, независимо от епохата
Авторът на кадрите е един от бащите на репортажната фотография у нас, Тодор Славчев. Той е роден през 1900 година в Пловдив и в 30-те години на миналия век се установява трайно в София.
Повече от половин век - почти до края на живота си, той не спира да улавя емоции, състояния, да прави не само портрети на хората, но и на времето, в което живее.
Обективът му улавя едни от най-знаковите събития в историята ни: щетите от бомбардировките над София, влизането на съветските сили в страната, Народния съд.
Той разказва големите събития през емоциите на хората.
Да съпреживееш емоцията
Позицията му на фотограф е тиха, но силна. „Неговата душевна нагласа беше да съпреживява нещата, да не е страничен наблюдател, напълно да влезе в обувките на тези хора. От там в снимките има някаква сърдечност, топлина, която зрителят усеща и неминуемо това привлича“, разказва Яна Узунова, внучка на фотографа.
По нейните спомени дядо й е бил много активен и не е спирал да снима. Особено много е обичал вестник „Стършел“ и е имал приятелска връзка с някои от карикатуристите.
Фотоапаратът на Тодор Славчев запазва за историята ни редица знакови фигури: политици, хора на изкуството, актьори, художници, писатели.
Но любовта му към „безивестния човек“, разказва Яна Узунова, остава на преден план. „Хората винаги са били едни и същи. Дрехите са само белег на времето. Важен е погледът на фотографа. Като че ли Тодор Славчев търси да запечата на лента радостта на хората“, допълва внучката на твореца.
Фокусът на изложбата е върху 40-те и 50-те години на миналия век, главно, защото това е основната част, запазена от архива му.
„Отлично можем да видим как са изглеждали хората преди и след 9 септември, как са се променили сградите…“
В снимките може да се види как са се трансформирали сградите, облика на хората. Сюжетите са богати, показват както градския живот, така и бита в българското село.
Но това, което е истински важно за изложбата е, че само човек зад обектива може да разкрие душата на човека пред обектива.
И Тодор Славчев го прави.
Неговите снимки ни дават една светла меланхолия. „Показват една много красива и романтична страна на живота“, допълва Яна Узунова.
„Най-вдъхновяващо за мен е, че представя България по един много човешки начин, има родолюбие и топлина, които струят от кадрите“, споделя Яна Узунова.
„В същото време показва хората във всички техни състояния и запечатва завинаги тези лица. Тези хора вече не са между живите, но са завинаги запечатани в снимките и те ни гледат от рамките. Карат ни да се замислим за нашата съдба, за националната съдба, за всичко, през което сме минали ние, българите, за да стигнем до днес.“
Жителите и гостите на столицата могат да видят изложбата „Тодор Славчев фотоархив“ в „Червената къща“ до 30 юни.
Стани един от Вдъхновените, изпрати историята си тук.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!