Г одината е 1989.
Европа изпада в еуфория, която трудно би могла да бъде описана.
Загубените поколения, пропуснатите възможности на толкова много хора, цензурата... всичко това сякаш за кратък момент потъва в радостта, която нахлува в Източния блок с падането на една стена - Берлинската.
В тези бурни времена един български фотограф - Тихомир Пенов обикаля Букурещ, Прага и София и запечатва с обектива си едни от най-важните моменти в съвременната история.
ВИЖТЕ КАДРИ ОТ ПАДАНЕТО НА РЕЖИМИТЕ В БИВШИЯ ИЗТОЧЕН БЛОК
В изложбата "Илюзия", която можете да видите до 23 ноември в галерия "Фотосинтезис", са показани знакови кадри от падането на социалистическите режими. Тихомир Пенов събира лица, емоции и събития от знаковата 1989 година.
Дали властта, усещането за свобода, или щастието са илюзия - това е въпрос, който българският фотограф задава на всички нас със снимките си. А верният отговор може би не съществува.
Прага, 1989 г.
Революциите никога не са нежни. Особено към децата си.
"Нежната" революция в бившата Чехословакия обаче води до освобождението от комунистическите власти в страната на Ян Палах, което е мечтано от толкова дълго време.
"Sametová revoluce" са събитията между 16 ноември и 29 декември в Прага. На 17 ноември студентска демонстрация е жестоко прекратена от официалните власти. Това води до вълна от масово възмущение, което прераства в общонационален протест и обща стачка в цяла Чехословакия.
Президентът Густав Хусак се оттегля от властта, а на 29 декември е избран първият демократичен президент - Вацлав Хавел.
Букурещ, 1989 година
Протестите срещу официалната власт, в лицето на Николае Чаушеску започват на 16 декември в Тимишоара, когато кметът се опитва да изгони унгарския пастор Ласло Тьокеш. Вярващи се събират, за да защитят свещеника, но скоро към тях се присъединяват и студенти, протестът прераства в антикомунистически..
На 21 декември в Букурещ румънският диктатор се опитва да осъди бунтовете в Тимишоара пред събраното над стохилядно множество, но вместо да получи подкрепа, Чаушеску е освиркан. Събирането в подкрепа на властта се превръща в протестна демонстрация пред очите на Чаушеску, който очевидно изпуска властта над тълпата.
На следващия ден вече е обявено военно положение, а срещу протестиращите се стреля.
В борбата на румънците срещу властта загиват над 1000 души.
Диктаторът и съпругата му правят неуспешен опит за бягство, като в крайна сметка собствените им подчинени ги предават. Така на 24 декември те са заловени, а на 25 е свикан военен трибунал, който осъжда Николае и Елена Чаушеску на смърт.
Екзекуцията е изпълнена веднага след процеса и е излъчена по румънската телевизия.
София, 1989 година
На 10 ноември 1989 година, по време на Ноемврийския пленум, Тодор Живков е освободен от поста генерален секретар на ЦК на БКП. Изненадата обаче идва, когато Георги Атанасов му връчва оставката и като председател на Държавния съвет. На мястото на Живков е избран Петър Младенов.
Следващата, 1990 година, Народна република България е преименувана на Република България, а на 1 август 1990 година за държавен глава е избран Желю Желев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!