"За последните 50 години 25 души са преминали басейна на Амазония. Това е статистиката", разказва българският пътешественик, който е един от тези хора.
А само двама души успяват да прекосят амазонските джунгли сами, без водач.
Българският пътешественик Филип Лхамсурен е третият човек в историята, който успява да го направи.
Защо той се решава на тази крачка? Защото постижението му показва, че силата на духа може да те преведе през най-невероятни места и ситуации.
Той се придвижва основно с кану; колело, по малкото кални пътища там и пеша.
Прехранва се основно с риболов по време на приключението си, а често се налага да плува с кануто си сред каймани.
Противно на очакванията, те се крият от хората. По това кайманите и Филип си приличат.
"Моята концепция е не е да търся хората, а да ги избягвам", споделя българинът, но причината за това се оказва риска, който носят неочакваните срещи в джунглите.
Не е сигурно дали хората, на които ще попаднеш там ще са добронамерени.
Джунглата дава възможност на всеки да мине незабелязан в нея.
Минавали са 6 дни без Филип да срещне човешка следа.
Филип носи пари в себе си, но не за да пазарува - а за да откупи свободата си, ако бъде хванат от местните или ако някой вземе екипировката му, без която той не може да продължи експедицията си.
"Когато човек постигне нещо голямо, се изгубва", казва Филип и допълва, че затова е добре да имаш следваща идея.
Филип Лхамсурен решава да преодолее това предизвикателство и да прекоси амазонските джунгли абсолютно сам, за да покаже силата на човешкия дух.
Най-опасната ситуация според пътешественика е демотивацията, която пречи на самодисциплината и ритъма на движение на самото пътуване.
Един от най-разтърсващите моменти в експедицията идва в Източна Амазония.
Там Филип се сблъсква с последствията от човешката дейност в природата. Мащабите на дърводобива разтърсват пътешественика. Той вижда огромни обезлесени пространства, които нарича "Пустинята Амазония".
След като той седмици наред българинът си е взаимодействал с природата, се е почувствал напълно изгубен. Това дава ясна представа как се отразява масовата сеч в джунглите на животинските видове и на цялата природа.
Експедицията на Филип дава храна за размисъл - как дейността ни се отразява на околната среда.
Можете да чуете на живо разказите на Филип за амазонското му приключение на събитието TEDxVitosha на 9 март в театър "Иван Вазов", където той ще бъде един от лекторите.
NOVA е медиен партньор на TEDxVitosha.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!