Г еорги Христов заминава да следва икономика и финанси в Лион, а пътят му изглежда предначертан.
И повече от светъл.
Връща се в България и постъпва в данъчния отдел на известна международна фирма. Всичко влиза в познатата схема: костюм, офис, работа от 9 до 5. Сигурност.
Само че има една малка подробност. През целия си живот Георги е обичал да експериментира с вкусовете и по-конкретно: с този на бирата.
Горчиво-сладкия вкус на хмела
Историята на Георги и пивоварството започва като един съвсем обикновен домашен експеримент с негова приятелка.
Тя споделя хобито му - да опитват различни видове бира, за да сравняват по какво точно един вид се различава от друг.
В един спонтанен момент, който явно е назрявал във времето, двамата решават да направят своя собствена варка - за да видят какво ще се получи.
И така: те се захващат за работа. С прецизността на финансисти, двамата започват да вписват суровините и продуктите в екселски таблици, за да изчисляват с точност пропорциите и разходите.
От тенджерата през балкона до пивоварната
Всяка кухня е една малка лаборатория.
Именно от кухнята на Георги започват опитите за правене на домашна бира. Там, първите няколко литра са произведени в тенджера с обем около 5 литра. Оказва се обаче, че желаещи да опитат експеримента не липсват и производството се пренася в по-големи съдове на балкона.
"Съседите ни питаха дали варим лютеница, дали правим компоти...", спомня си с усмивка Георги.
Приятелите са първите, които опитват успешните и не толкова успешните опити на Георги и неговата приятелка. Двамата обаче искат да проведат още един експеримент - склонни ли са хората да дадат пари, за да пият от тяхната бира.
Оказва се, че отговорът е положителен и не само това - съвсем скоро количеството не стига за желаещите да я опитат.
Георги трябва да избере между сигурната работа във финансовата компания или да рискува и да заложи на пивоварството.
Изборът е ясен: той прибира костюма в гардероба, а фиксираното работно време вече е в миналото.
Една от мечтите на Георги е на път да се сбъдне. Той започва собствен бизнес.
След като жребият е хвърлен, успехите не закъсняват.
Бирата на Георги е избрана да представя страната ни на международно изложение в Милано.
А след това е селектирана в едно от най-престижните издания за бира - британското списание Ferment.
Най-голямото признание идва, когато хората започват да спират Георги по улиците и да го свързват с бирата, която прави. И да му казват да продължава.
Самият той пояснява, че крафт бирите използват по-ароматни сортове хмел, което рефлектира на вкусовете и послевкусовете. Те са много по-интензивни.
Да обичаш това, което правиш
Освен че успява да превърне хобито си в професия, младият пивовар има и още една мисия. "Може да не е нещо значително. Може да не е спасяване на света. Но чрез бирата ми искам да подобря бирената култура в България", допълва Георги.
Днес той произвежда продукта си в пивоварна и изнася за Белгия, Франция и Англия.
Разговор в парка или концерт на любимата група - Георги смята, че горчиво-сладкия вкус на хмела дава добавена стойност на малките ежедневни удоволствия.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!