М оже ли една млада, красива и успешна българка да промени начина, по който ще раждат жените?
Едва ли има някой, който може така директно да гледа в бъдещето.
Но Стилияна от квартал „Младост 3“ определено има амбицията, вдъхновението и таланта да го направи.
За Vesti.bg и Вдъхновените Стиляна споделя как решава, че иска да промени един от най-важните процеси в живота на всеки човек, а именно – раждането.
ВИЖТЕ ПРОЕКТА НА СТИЛИЯНА МИНКОВСКА
Стилияна е родена в София, но през 2009 година заминава за Лондон. Завършва архитектура, след което записва магистратура в Royal College of Art – един от най-добрите университети за изкуство и дизайн в света. Именно тогава се случва събитието, което променя светогледа на Стилияна и я кара да помисли за един нов тип дизайн.
Събитието е с гледка към Биг Бен и е предшествано от часове наред контракции. Стилияна става майка и това я кара да обърне погледа си в една съвсем различна, но изключително практична посока. „Раждането е сакрална трансформация, по време на която женското тяло се преобразява на майчино. Средата за раждане трябва да стимулира майката да се чувства фокусирана върху развитието на процесите. Обстановката за раждане в институцията на болницата е пространство, което често не притежава меки и женски качества.
Пространството трябва да е спокойно, с внимателно подбрана цветова и светлинна палитра. Трябва да се ограничат аспектите, които разсейват родилката, така че тя напълно да се потопи в най- проницателния момент в живота на една жена.“
Така освен дъщерята на Стиляна се ражда и нейният проект „Ултима Тули“
Ултима Тули
Идеята на Стилияна е по време на раждането всяка жена да има достъп до различни мебели, които да отговарят на нуждите на тялото й.
„The Labour Silla е за жени, които преминават през стадия на контракциите. Той е проектиран като прогресивен стол. Изработен е като контур, като катерушка. Разбира се, не всички жени преминават през контракциите, следователно „табуретката“ може да бъде пресъздадена така, че да послужи като място за масаж или утеха“, разказва Стилияна и продължава: „Parturition Stool (Родилен Стол) е проектирана като тандем.
На мен ми беше доста приятно да бъда с мъжа си непосредствено до мен. Мислех за този предмет като партньорство на споделено пътешествие – това на създаваното на новия живот. Независимо дали това е вашият партньор, родител, приятел или самата акушерка, той е проектиран така, че човекът, който изражда, да почувства подкрепата, буквално някой, на когото да се облегне.
Разбира се, не всички жени желаят тази опора. Някои предпочитат да са сами, затова долната седалка е внедрила дизайна на дръжки/ръкохватки, на които жените биха могли да се облегнат или да се изправят. В този случай столът може да се използва от един човек.“
Третата част от проекта на Стилияна обръща внимание на жените след като процесът е приключил: „Solace Chaise (Утешителен Шезлонг) е елементът за възстановяване след раждането.
Solace е проектиран така, че жените да имат уединение при кърмене, връзка с бебето си, възстановяване от травматично преживяване по време на раждане, аборт или спонтанен аборт. Неговият дизайн, заедно с интимния параван са изработени ергономично, за да осигурят комфорта и нужното време на самота и задушевност, далеч от нежелано наблюдение“, разяснява още българката за проекта си.
Дизайнът е сила
Стилияна споделя, че посвещава голяма част от подготовката на дипломния си проект на изучаването на историята на родилната грижа. Нейните пионери са мъже – и някои от методите, според Стилияна, дават повече комфорт на лекаря, отколкото на жената, докато ражда. Именно с работата си тя иска да промени това и да има удобство не само за медиците, но и за родилката.
„От самото начало знаех, че бих искала да имам потапяща инсталация, в която жените да се чувстват отпразнувани, независимо от техния избор, история, тежест или житейски събития, които може да са ги променили завинаги“, споделя българката и допълва: „Дизайн е най-могъщият език за комуникация. Той е съвършен, всеобхватен и някак чудотворен.“
Именно в дизайна Стилияна вижда възможност да промени света около нея. Той е възможност един човек да има много изразни средства, които да подобряват средата: „Архитектурата не е само сграда или интериор, а дори едно облаче, един филм, една книга, която провокира твоето въображение и пространствено мислене.
В Royal College of Art (RCA) влязох, защото осъзнавах, че не искам да бъда архитект. Исках много повече от себе си. Исках да съм творец на истории, мислител на теории, артист, режисьор, писател и като цяло да се превъплътявам в най-разнообразни роли“, разказва още Стилияна.
В момента тя работи в една от най-големите фирми за архитектура във Великобритания – Шепърд Робсън. Споделя, че се изправя пред много предизвикателства: „Трудно ми е постоянно. Не съм човек, който обича спокойствието и не мога да стоя на едно място.
Аз съм шило. Обичам екшън, да има действие, развитие, нещо, за което да се бориш безкрай. Това ме зарежда, въпреки че често изтощава другите около мен. Обичам да ми е трудно и това някак ме вдъхновява.“
Паралелно с опита си на жена и майка, тя не спира да провокира детското в себе си и да открива света. И признава, че макар нерядко да среща трудности, ако днес се срещне с момичето, което е била някога, то вероятно ще й каже: "Видя ли, бе! Само, дето се тръшкаше излишно!"
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!