Ч есто чуваме за хората, които работят на първа линия, но рядко си даваме сметка какво означава това.
Истината е, че всеки ден те излагат на риск живота и здравето си, за да помогнат заразата да бъде ограничена.
Един такъв човек е Стефан Коларов от Бургас. Той работи като здравен медиатор.
Заедно с колегите му - Красимир Бръмбаров, Миглена Янакиева и Нигяр Гънгърлак обикалят кварталите Рудник, Победа, Меден Рудник, Черно море и Долно и Горно Езерово, за да работят с общността от гетата – да им обяснят какви са опасностите от коронавируса и как да се предпазят, така че да не пламне масова зараза.
„Предизвикателствата са много“, разказва Стефан.
„Хората там трудно се доверяват на полицаите, предпочитат да говорят с нас“, споделя здравният медиатор.
Така той, заедно с екипа отговарят за огромна територия и група хора, които трябва да бъдат спечелени.
Стефан си спомня живота преди заразата. „Преди да стана здравен медиатор, бях старши специалист по изпълнения на бюджета в Рудник. Но постоянно си излизах на терен, в крайна сметка реших да оставя работата зад бюрото и си казах, че ако съм между хората, ще съм по-полезен“.
Така започват срещите му на терен – първият квартал, който му е поверен, е Победа. Преди това Стефан е чувал истински градски легенди за това, което ще види там. Истината обаче е, от първия ден трябва да се влезе между хората и да се общува с тях. Само така има как да бъде помогнато на общността. Казва, че от сутрин до вечер е прекарвал времето си там, „Просто влизаш и сядаш, пиеш си кафето с тях говориш си. Така се печели доверие.“
Преди кризата, основно се правят кампании, свързани със здравеопазване, следели са се имунизационните календари, женските консултации. Ситуацията обаче рязко се променя, когато коронавирусът е факт и в България.
„В началото хората не мислеха, че е страшно, казваха си – „На мен това не може да ми се случи“, спомня си Стефан.
Здравните медиатори, с помощта на РЗИ започват да провеждат кампании в кварталите. Правят всичко възможно хората в отделните райони да имат достъп до вода, така че да се спазва лична хигиена.
Допълнителна трудност е завръщането на много работещи от чужбина, които трябва да са под карантина. „Хората тук са мнителни и не искат да говорят с полицаите – кой къде е бил, с кого е говорил. Тогава идваме ние и проверяваме. На нас ни се доверяват повече“, споделя Стефан. Именно така, чрез целодневни проверки на терен, здравните медиатори са единствената връзка между властите и сегрегираните общности.
„Благодарение на брошурите, на кампаниите, които провеждаме, хората осъзнаха, че това е реална заплаха. Вече разбират, че има как да се предпазят и че е евтино – трябва да мият ръцете си редовно със сапун. Улиците на гетата в момента също са празни. Чак ми е нетипично, знаете как е, традиционно на тези места, хората са по цял ден на улиците. Не съм свикнал да ги виждам празни“, обяснява още Стефан.
Друга много важна задача на здравните медиатори в момента е да помагат на децата, които нямат домашен интернет да учат.
„Ходим до домовете им и им носим материали. После ги връщаме до училището и им носим нови. Целта ни е хем децата да не изостават, хем да има какво да правят, докато училищата са затворени.“
Дали Стефан се страхува, докато обикаля кварталите в Бургас? „Когато съм на терен, нямам никакъв страх“, споделя той. „Когато се прибера, понякога се замислям, но ни изследват редовно, последните тестове, които си правихме също са отрицателни, така че съм спокоен. Щом общуваме с толкова много хора и всичко е наред – надявам се, че и хората в общността са здрави“, казва още той.
Стефан споделя, че Община Бургас и РЗИ помагат много на здравните медиатори.
Също така, организацията за тези, които се завръщат от чужбина и трябва да прекарат време отделени от семействата си се спазва – когато не могат да се изолират у дома, прекарват карантинния период в общински жилища.
„Единственото, от което имаме нужда в момента е повече подкрепа и разбиране от обществото“, казва Стефан. И се надява, че когато кризата с коронавируса отмине, ще може да се завърне към живота такъв, какъвто е бил и преди.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!