П айети, пера, перли. Така са украсили цветните маски на главите си.
Някои от тях са сами - други са довели и приятелки. Не е важно как са дошли. Важното е, че са стотици.
Те са различни, но искането им е едно: "Спрете да убивате жени, спрете да ги изнасилвате, позволете ни да участваме в създаването на новата конституция!"
Това са маскираните феминистки на Чили.
Използването на маски е запазената марка на лявата съпротива срещу режима в Чили през 80-те години на миналия век.
Маските се превръщат в символ на съпротива, революция, дори въстание.
През 90-те години, когато демокрацията се завръща в страната и маските остават по-скоро спомен - рядко са използвани в студентски протести и все по-често - от организираната престъпност.
Към днешна дата, маските в Чили изживяват своя ренесанс, най-малкото защото стават все по-практичен аксесоар за всяка дама, която е решила да отиде на протест. От една страна - това ограничава ефекта на сълзотворния газ, а от друга - пречи да бъдеш разпознат на анти-правителствените протести, в които ако вземеш участие и бъдеш разпознат - можеш да бъдеш преследван от полицията.
В началото на ноември администрацията на президента Себастиан Пинера внася в Конгреса законопроект, който санкционира използването на маски на публични места.
Законопроектът категорично забранява използването на каквито и да е средства, които могат да закрият по лицето по време на протест, а максималното наказание за нарушаване на забраната може да бъде до 3 години затвор.
Законопроектът вече е одобрен от Сената и скоро ще влезе в сила.
Междувременно маските стават все по-разпространени.
"Блъфират ни с този закон. Това е отвличане на вниманието от истински важното, което се случва в страната!", казва 29-годишната Андреа, която произвежда маски със... заешки ушички.
"Това, което искаме е хората да използват маски, за да могат да се защитят. Правото на анонимност върви ръка за ръка със свободата да изразиш себе си, с правото да не бъдеш преследван заради факта, че изискваш да се спазват базовите ти човешки права."
Андреа е част от артистична група, която произвежда маските и ги раздава безплатно на ключови места в Сантяго. Една от късметлийките, която успява да се сдобие с ценния артикул е Антония.
Според нея парадоксът им е не о това, че крият лицето, а напротив - правят хората разпознаваеми. Така ако видиш човек с маска - означава, че можеш да очакваш подкрепа от него.
Андреа казва, че няма да спре да произвежда "съоръженията й за лице", докато всеки човек в Чили на получи маска.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!