Е два ли за някого е новина, че пластмасата задушава планетата ни човечеството все повече се нуждае от алтернативи, които да я заменят.
Тъжната истина е, че продуктите, които използваме всеки ден в ежедневието ни, при това еднократно са основен замърсител. Едва ли има домакинство без познатото ни стреч фолио.
Двама млади българи – Калина и Петър, са направили негов заместител от… восък!
Във Vesti.bg и Вдъхновените ще ви разкажем за българските восъчни кърпи, които могат да помогнат на околната среда.
Калина е израснала в Стара Загора, като от 8 години вече живее в София, а Петър е родом от столицата. „Към момента и двамата сме изцяло отдадени на нашата съвместна инициатива за производство на български заместител на пластмасовите опаковки и стреч фолиото в кухнята.“, започват разказа си те.
Походи в планината и общи схващания за света, в който живеем вдъхновява Калина и Петър да създадат нещо, което да прекрати порочния пластмасов кръг.
„Идеята е плод на общата ни обич към нашата Земя, естествено продължение за стремежа ни към създаване на по-малко отпадък. Нейното зараждане започна от преходите в планината, премина през разделното събиране вкъщи и продължи в търсенето на алтернативи на различни пластмасови предмети, които ни се налага да използваме ежедневно“.
За двамата млади българи, продуктите за многократна употреба не са просто прищявка, а принцип. „Восъчните опаковки за съхранение на храна са израз на нашата позиция, че срещу прекомерната употреба на пластмаса трябва да се действа.“
На пръв поглед изглежда доста странно – восъчни кърпи. Как обаче се приготвят те?
„Заедно изработваме изцяло ръчно восъчните кърпи от четири съставки, а именно - 100% памучен плат, тройно претопен пчелен восък, дамар смола и масло от жожоба.“
„Поради тяхната способност за моделиране около най-различни съдове и хранителни продукти, те са перфектен заместител на стреч фолиото и опаковките за навън“, разказват Калина и Петър и допълват: „Интересното при отделните компоненти в нашата формула е, че дамарът, примерно, е смола, за чието добиване няма изсичане на гори, а то се случва чрез почукване по дървото. Маслото от жожоба пък от своя страна, не гранясва както другите масла, а восъкът е антибактериален.“
За да се стигне до тази изчистена формула обаче се преминава през серия от грешки. Едната от тях трябва да се чисти от фурната в дома им близо 4 часа. След като восъкът е навсякъде по стените, двамата решават да изнесат производството.
"За направата на “идеалната” кърпа (поне засега) ни бяха нужни грубо 3 месеца тестове, проби и всевъзможни изпитания“, поясняват Калина и Петър.
За тях продуктите, които използваме в ежедневието си са не просто необходимост, а възпитание и уважение към природата.
„Ние сме твърди привърженици на идеята, че на първо място стои самото ограничение от консумиране на всякакъв вид ненужни стоки. Задължително носим свои торби, когато отиваме на пазар или до магазина“, споделят те част от навиците си и разказват още за режима си: „Когато излизаме било то на кратка разходка из града, или на излет в планината, винаги вземаме със себе си бутилки с вода. Ако се е случило да потребим нещо - то бива прилежно разделено и рециклирано. Не поръчваме храна за вкъщи, тъй като това е една от пластмасите с най-кратък живот. Организираното пазаруване ни помага да приготвяме храната си предварително като за нейното опаковане после използваме нашите кърпи. В града се придвижваме главно пеша, понякога с колело и по-рядко с градски транспорт, като искаме да отбележим, че хората не трябва да забравят и за въглеродния отпечатък, който оставят.“
Восъчните им кърпи са олицетворение на идеята за живот с продукти за многократна употреба „Восъчните кърпи дават възможността да бъдат използвани многократно, само чрез едно измиване със студена вода. Животът им е от 6 месеца до година, в зависимост от поддръжката и начина на употреба. Това само по себе си е причина за генериране на много по-малко отпадък, както и за изграждане на такова съзнание и навици, особено у подрастващите. Естествените съставки, които използваме позволяват на една кърпа да се разгради в природата за около 6-8 месеца, докато пластмасата отнема стотици години, за да се разпадне на микропластмаса, а тя никога не се разгражда.“
За Калина и Петър всеки един от нас е отговорен за това каква планета оставяме на поколенията след себе си. „Живеем на една Земя и всеки трябва да бъде отговорен за своите действия и последствията от тях. Ние живеем на принципа - нека направя най-доброто, на което аз съм способен. А какво ли ще стане ако всеки си каже: “Точно аз ще спася океана, какво ще стане без още едно пликче, няма да използвам тази сламка”.
Позитивната енергия, която получават от хората не спира да ги зарежда в работата им.
„Мисълта, че сме първите, успели да реализират такава идея в нашата държава и че това отваря врати и на други хора с желание за промяна, ни мотивират да продължаваме въпреки препятствията по пътя“, разказват още Калина и Петър.
Те са доказателството, че светът се променя и в него все по-важно става какво ще оставиш след себе си. А хора като Калина и Петър искат да променят нагласата, че нещата, които използваме в ежедневието са не само въпрос на необходимост, но и на култура.
„Бихме искали у хората да се предаде идеята за нещо повече от продукт, за промяна в мисленето и изграждане на нови, по-здравословни за всички ни навици.“
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!